Türkiye'de katılımcı çevre yönetimi
Participatory environmental management in Turkey
  1. Tez No: 141359
  2. Yazar: FERDANE ÖZKAN THOMSON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı etkin bir çevre yönetimi için gerekli olduğunu savunduğu halkın katılımını kavramsal, yasal ve kurumsal boyutlarıyla incelemektir. Üç bölümden oluşan tezin Birinci bölümünde öncelikle liberal demokrasi ile yönetilen ülkelerde son elli yılda halkın yönetime katılmasında yaşanan gelişmeler incelenmiştir. Katılımın kuramsal çerçevesinin ardından siyasi felsefelerin çevre hareketi ve katılıma yaklaşımları değerlendirilmiştir. Konuyla ilgili temel kavramlardan sonra çevre bağlamında katılımın ne zaman, nasıl, hangi platformlarda ortaya çıktığı hangi yöne doğru geliştiği; bu süreçte ne gibi dinamikler ve aktörlerin etkili olduğu incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de çevre yönetimine halkın katılımının yasal çerçevesi Anayasa ve Çevre mevzuatının ilgili düzenlemeleri kapsamında incelenmiştir. Katılımın kurumsal çerçevesi (merkezi ve yerel yönetimler) incelendikten sonra Türkiye'nin mevcut uluslararası yükümlülüklerine yer verilmiştir. Ayrıca çevreci sivil toplum kuruluşları ve Türkiye'deki çevreci hareket incelenmiştir. Üçüncü bölümde yer alan Alan Araştırması, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ve eğitimin bireylerin çevre bilinci ve katılım konusundaki konumlarını belirleyen en önemli etkenlerden olduğu varsayımını doğrulamıştır. Araştırmanın bulguları, Türkiye'de yurttaşların çevreye bir ölçüde duyarlı olduğu, ancak çevre bilinçlerinin yetersiz olduğu varsayımını teyit etmiştir. Halkın gerek bireysel, gerek örgütlü olarak çevre yönetimine katılmaya istekli olmadığı ve katılımın düşük düzeylerde gerçekleştiği bulguların doğruladığı varsayımlar arasındadır. 166
Özet (Çeviri)
İngilizce Özet This thesis argues that public participation is an essential element of effective environmental management. The conceptual, legal and institutional framework of public participation in Turkey is examined with special reference to the environment. The thesis comprises three principal chapters. The first chapter presents a comprehensive background for public participation in the liberal democracies in the last 50 years. A conceptual and theoretical framework of participation is presented; political philosophies and environmentalism are also icluded in the chapter. With the focus on environmental issues, it examines when, how and at what levels of operation public participation has emerged, how participation has developed, what factors have been at work, and what sorts of cooperation and confrontation have occurred in terms of discourse. The second chapter examines the Constitution and environmental law in relation to participation. This includes an overview of Turkey's current or potential obligations arising from relevant international agreements. Institutional organisation is considered at local and central government levels; an examination of environmental NGO's and Turkish environmental movement is also included. The third chapter presents the findings of original research carried out in Ankara on public opinions and attitudes on environmental matters. The findings of the research confirm the hypothesis that socio-economic development and education levels are leading factors determining people's environmental awareness and attitudes to environmental participation. The findings confirm that the public's environmental awareness and involvement levels are generaly low. 167