Yazılım bilişim sistemleri alanındaki gelişmelerin işletmeye, insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkisi
The effects of developments in software information systems on business and human resources management practices
- Tez No: 823191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Şirketlerde teknoloji adaptasyonu ve kullanım kapasitesini yükseltme, mevcut rekabet durumunda önemli bir stratejidir. Teknoloji her türlü iş süreci ile entegrasyonu sayesinde organizasyonun sorunsuz çalışmasını ve dünyanın herhangi bir yeriyle kolaylıkla irtibat kurmasını sağlamaktadır. İnsan kaynakları bilişim sistemi, insan kaynakları planlaması, işe alım ve seçimi, eğitim ve geliştirme, ücret yönetimi gibi insan kaynakları süreçlerinden başlayarak onunla ilişkili her türlü veri yönetimine entegrasyonudur. Araştırmada bu süreç içinde bu işlevlerin kavram olarak tanımlarını yaparak uygulamadaki sorunlarına değinilmiştir. Bu sayede bilişim sisteminin şirketin maliyetlerinin azaltılmasına, hızlı ve doğru yanıt ve karar vermeye yardımcı olduğu görülmüştür. İnsan kaynakları bilgi sistemi, organizasyonda bir teknoloji değişim ortamı oluşturmaya ve gelişen teknoloji ile güncellemeye yol açtığı için organizasyon için yenilikçi bir stratejidir. Ayrıca, bu çalışmada insan kaynakları bilgi sistemi kavramının tarihsel gelişimi ve bununla ilgili konular açıklanacaktır. İnsan kaynakları bilgi sistemi ile ilgili teorik bir bakış açısı da sunularak bilgi sisteminin gelişmelerin insan kaynakları üzerindeki etkisine bakılmıştır. Bilgi teknolojilerinin insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarına etkisiyle birlikte insan kaynakları yönetiminde bilişim sisteminin faydaları araştırılmıştır. Bunun ile, insan kaynakları yazılımları ile alakalı araştırmalara ve uygulamaları hakkında bilgilere değinilmiştir. Hazırlanan 5li likert soruları, yüz yüze görüşme ve e-posta yöntemiyle anket yapılan şirket personellerinden cevaplandırılması istenmiştir. SPSS programı ile cevapların veri girişiyle birlikte program dökümü alınarak her sorunun analizi ve güvenirlik testi yapılmıştır. Alınan analizlerin daha önce yapılmış olan araştırmalar ile farklılık oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology adaptation and increasing usage capacity in companies is an important strategy in the current competitive situation. Thanks to its integration with all kinds of business processes, technology enables the organization to work smoothly and to easily contact any part of the world. It is the integration of human resources information system into all kinds of data management, starting from human resources processes such as human resources planning, recruitment and selection, training and development, and wage management. In the research, these functions were defined as concepts in this process and their problems in practice were mentioned. In this way, it has been seen that the information system helps to reduce the costs of the company, and to make fast and accurate answers and decisions. The human resources information system is an innovative strategy for the organization as it leads to creating a technology change environment in the organization and updating it with the developing technology. In addition, in this study, the historical development of the concept of human resources information system and related issues will be explained. By presenting a theoretical perspective on the human resources information system, the impact of the developments in the information system on human resources has been examined. The benefits of information systems in human resources management have been investigated, along with the impact of information technologies on human resource management functions. In addition, researches related to human resources software and information about their applications are mentioned. The prepared 5-point likert questions were asked to be answered by the company personnel who were surveyed through face-to-face interviews and e-mail. With the SPSS program, the program breakdown was taken together with the data entry of the answers, and the analysis and reliability test of each question were made. It was examined whether the obtained analyzes made a difference with the previous studies.