Russian foreign policy in the middle east under the putin administration: From the Iraq war in 2003 to The Syrian civil war
Putin yönetimi altında Rusya'nın Ortadoğu dış politikası: 2003 Irak savaşı'ndan Suriye iç savaşı'na
- Tez No: 823190
- Danışmanlar: DR. STEFANIE ORTMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından, Rusya'nın Ortadoğu dış politikası uluslararası ilişkiler disiplini açısından geniş bir çalışma alanı hâline gelmiştir. Neo-realizm ve Konstrüktivizm (Constructivism), Rusya'nın Orta Doğu ülkeleriyle ilişkilerini sırasıyla materyalist ve düşünsel faktörler aracılığı ile açıklamaya çalışmıştır. Neo-realistlere göre, Rusya, bölgede Batı devletleri ile işbirliği yapmaya çalışmaktadır. Rusya, Putin'in ilk başkanlığı döneminde kuvvetler dengesi politikası sürdürmüş olmasına rağmen, bu dış politika Putin'in Batıcı elitleri yönetimden uzaklaştırmasından sonra ciddi değişikliğe uğramıştır. Bu yeni Rus dış politikası ise açık bir şekilde Suriye Krizi ile kendini göstermiştir. Ancak, Neo-realizm Rus dış politikasındaki bu değişikliği açıklamakta başarısız olmuştur. Bundan dolayı, bu çalışmanın temel amacı Rus dış politikasındaki bu değişikliği Konstrüktivizm (ve onun temel iddiası olan kimlik ve çıkarlar) çerçevesinden açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
Russian foreign policy towards the Middle East has been an issue of wider interest in the field of International Relations (IR) since the dissolution of the USSR. Neo-realism and constructivism have sought to explain Russia's relations with Middle Eastern countries from materialist and ideational factors, respectively. Neo-realists argue that Russia has developed a higher level of cooperation with the West in the region. Even though Russia has followed a policy of the balance of power during Putin's first presidential term, it in-fact underwent significant changes when Putin eliminated the pro-Western elites and dominated his foreign policy thinking. This Russia's new foreign policy concept obviously appeared in the Syrian crisis. Neo-realist explanation however, fails to explain the shift in Russian foreign policy and Russia's reaction to the Syrian crisis. The main aim of this study is therefore, to analyse the shift from the constructivist perspective and its core assumption of identities and interests.