Diyarbakır'daki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi meslek personelinde mesleki tükenmişlik ve öz yeterlik arasındaki ilişkiler
The relationships between professional burnout and self-efficacy in the professional personnel of the special education and rehabilitation center in Diyarbakır
- Tez No: 823197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özel gereksinime ihtiyaç duyan bireylerle çalışan meslek personelinin mesleki tükenmişlik düzeyi ile öz yeterlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeli baz alınarak uygulanmıştır. Araştırma evrenini Diyarbakır'da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan bireyler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise Diyarbakır'daki çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan 310 eğitim personeli oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre mesleki tükenmişlik ile öz yeterlik inancı arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Mesleki tükenmişliğin azalması ile öz yeterlik puanında azalma olduğu saptanmıştır. Mesleki tükenmişlik ve öz yeterlik inancının yaş ve medeni duruma göre farklılık göstermediği görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre Duyarsızlaşma alt boyutunda ortalamanın kadınlarda düşük olduğu, Sınıf Yönetimi, Öğretim Stratejileri ve Öz yeterlik alt boyutlarında ise kadınların erkeklerden daha yüksek ortalamaya sahip olduğu saptanmıştır. Gelir Düzeyi değişkenine göre Duygusal tükenme, Kişisel başarı, toplam tükenme, öğretim stratejisi, sınıf yönetimi, öğrenci katılımı alt boyutları ile mesleki tükenmişlik ve öz yeterlik inancı arasında anlamlı bir korelasyon olmadığı görülürken, Duyarsızlaşma ve Öz yeterlik alt boyutları ile anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Meslek grubu değişkenine göre kişisel başarı, öğrenci katılımı, öğretmen stratejileri, sınıf yönetimi alt ölçek puanlarının ve öz yeterlik puanının öğretmenlerde diğer meslek gruplarına nazaran yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the relationship between professional burnout level and self-efficacy perception of vocational personnel working with individuals with special needs in special education and rehabilitation centers. The research was applied based on the relational screening model. The population of the research consists of individuals working in a special education and rehabilitation center in Diyarbakır. The research sample consists of 310 education personnel working in various special education and rehabilitation centers in Diyarbakır. According to the findings obtained from the research, it was determined that there was a significant relationship between professional burnout and self-efficacy belief, and that there was a decrease in the self-efficacy score with the decrease in professional burnout. professional burnout and self-efficacy beliefs did not differ according to age and marital status. According to the gender variable, it was determined that the Depersonalization subscale score was low in women, and the Classroom Management, Instructional Strategies and Self-Efficacy subscale scores were higher in women. According to the Income Level variable, there was no significant relationship between Emotional Exhaustion, Personal Success, Total Exhaustion, Teaching Strategy, Classroom Management, Student Participation sub-dimensions, and professional burnout and self-efficacy beliefs, while there was a significant relationship with Depersonalization and Self-efficacy sub-dimensions. . According to the occupational group variable, personal achievement, student participation, teacher strategies, classroom management sub-scale scores and self-efficacy scores were found to be high in teachers.