Mitral valv prolapsus sendromlu hastalarda anjiotensin 2 tip 1 reseptör gen polimorfizmi
  1. Tez No: 823198
  2. Yazar: TEZCAN PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Mitral Valv Prolapsusu (MVP), mitral kapak yaprakçıklarının biri veya her ikisininde bazı bölümlerinin tüm sistolde veya sistolün bir bölümünde annuler hattı geçip sol atriyum içine çökmesi olarak tanımlanır (1-5). MVP'u gelişmiş ülkelerde sık görülen valvüler kalp hastalığı olup, MY'nin en sık nedeni olarak görülmektedir. Hastalar çoğunlukla asemptomatik olup, prognozun iyi olduğu bir hastalıktır. Ancak az bir kısmında ani kardiyak ölüm, mitral kapak replasmanı gerektirecek kadar önemli mitral yetmezliği görülebilmektedir. Tanının konulmasında çoğunlukla, dikkatlice yapılan fizik muayenede saptanan mid-sistolik klik ve/veya sistolik üfürüm yeterlidir. Ekokardiyografinin tanının desteklenmesi, komplikasyonlarının değerlendirilmesinde ve yüksek riskli hastaların belirlenmesinde önemli yeri mevcuttur. Bunun için 2B ekokardiyografi genellikle yeterlidir. Ekokardiyografide kesin ve standart kriterlere uygun değerlendirme yapılmalıdır. Primer mitral valv prolapsus sendromlu hastalarda otonomik ve nöroendokrin sistem fonksiyon bozukluğuna ait çeşitli kardiyak ve psikolojik şikayetler mevcuttur. Bu amaçla hipertansiyon, düşük kan basıncı, aort duvar sertliği artışı gibi kardiyovasküler fenotip çalışmalarında AT1R gen polimorfizmi çalışılmış ve sonuçta ilişkinin varlığı çoğunlukla gösterilmiştir (Tablo-15). Bu çalışmalardan yararlanılarak yapılan Macar popülasyonundaki bir çalışmada primer MVP'u ile AT1R gen polimorfizminin ilişkisini ortaya çıkarmayı amaçladık. Çalışmaya fizik muayenede MVP'unun dinleme bulguları olup ekokardiyografi ile tanının doğrulandığı 53 hasta ile 53 kontrol vakası alındı. Hasta ve kontrol grubunda yaş, cinsiyet uyumu gözetildi. Hasta ve kontrol grupları 19'u erkek, 34'ü kadın bireyden oluşuyordu. Hasta grubu yaş ortalaması 39,26 ± 12,7, kontrol grubu yaş ortalaması ise 39,26 ± 10,5 idi. Vücut kitle indeksleri, hasta grubunun 24,1 ± 4,1, kontrol grubunun 24,2 ± 4,1 olarak bulundu. Hasta grubunun sistolik kan basıncı ortalama değeri 116 ± 12mmHg, kontrol grubunun ise 123 ± 10mmHg olarak saptandı. Hasta grubunun diyastolik kan basıncı ortalama değeri 70 ± 7,7mmHg, kontrol grubunun ise 77 ± 7,1mmHg saptandı. Tüm hastaların fizik muayenesi, toraks grafisi, elektrokardiyografisi, ekokardiyografisi yapıldı. Ekokardiyografide (2B, M-Mod, Color Doppler) en fazla anterioposterior (27 hasta), ikinci olarak anterior (16 hasta), en az ise posterior (10 hasta) yaprakçık tutulumu saptandı. 41 hastada geç sistolik, 12 hastada pansistolik çökme görüldü. 35 hastada hafif, 12 hastada orta ve 6 hastada ileri mitral yetmezliği saptandı. İleri mitral yetmezliği saptanan 6 hastanın 3'ünde korda rüptürü görüldü. Mitral kapak birimleri olan mitral yaprakçıkların uzunlukları ve kalınlıkları, mitral annulus 38 çağı, hasta ve kontrol gruplarında ölçülerek sonuçların ortalama değerleri karşılaştırıldı. Mitral arka yaprakçık uzunluğu dışında diğer mitral kapak birimlerinin değerleri hasta grubunda daha büyük bulundu (Tablo-12, grafik-3). Rutin olarak her iki grupta ölçülen sol atriyum büyüklüğü, sol ventrikül diyastol ve sistol sonu çapları, sol ventrikül duvar kalınlıkları, sağ ventrikül boyutu, aort kök genişliği ve ejeksiyon fraksiyonu değerleri karşılaştırıldığında anlamlı fark görülmedi (Tablo-13, grafik-4). Hastaların 19'unda çarpıntı, 14'ünde dispne 14'ünde göğüs ağrısı ve 6'sında göğüs anksiyete semptomları vardı. Vakalardan gen polimorfizmi için 10'ar cc kan alındı ve DNA analiz çalışmaları yapıldı. Hasta ve kontrol grubunda, AT1 reseptör genotipleri incelendiğinde hasta grubunda; 28 hastada AA, 19 hastada AC ve 6 hastada CC genotipleri saptandı. Kontrol grubunda ise; 27 hastada AA, 22 hastada AC ve 4 hastada CC genotipleri saptandı. Bu iki grup istatistiki olarak karşılaştırıldığında genotipleri açısından anlamlı fark bulunmadı. Bu çalışmada elde edilen bulgular sonucunda; MVPS ile AT1R gen polimorfizmi ilişkisi saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Mitral Valve Prolapse (MVP) is defined as the displacement of one or both of the mitral valve leaflets, passing the annular line into the left atrium during the entire systole or part of the systole (1-5). MVP is a common valvular heart disease in developed countries and is considered the most frequent cause of mitral valve regurgitation. Most patients are usually asymptomatic, and it is a disease with a favorable prognosis. However, in a small percentage of cases, sudden cardiac death or significant mitral regurgitation necessitating mitral valve replacement can occur. Diagnosis is often made through a careful physical examination, which reveals a midsystolic click and/or a systolic murmur. Echocardiography plays an important role in supporting the diagnosis, evaluating complications, and identifying high-risk patients. Typically, 2D echocardiography is sufficient, but precise and standardized criteria should be followed when performing the echocardiographic evaluation. In patients with primary mitral valve prolapse syndrome, various cardiac and psychological complaints related to autonomic and neuroendocrine system dysfunction are present. As part of this, studies on cardiovascular phenotypes such as hypertension, low blood pressure, and increased aortic wall stiffness have investigated AT1R gene polymorphism, and a relationship has often been demonstrated (Table-15). In a study conducted on the Hungarian population using the data from these studies, we aimed to uncover the relationship between primary MVP and AT1R gene polymorphism. The study included 53 patients with MVP whose diagnosis was confirmed by physical examination findings and echocardiography, and 53 control cases. Age and gender matching were considered for both patient and control groups. The patient and control groups consisted of 19 males and 34 females. The average age of the patient group was 39.26 ± 12.7, and the control group's average age was 39.26 ± 10.5. The body mass indexes were 24.1 ± 4.1 for the patient group and 24.2 ± 4.1 for the control group. The average systolic blood pressure of the patient group was 116 ± 12mmHg, while it was 123 ± 10mmHg for the control group. The average diastolic blood pressure of the patient group was 70 ± 7.7mmHg, and it was 77 ± 7.1mmHg for the control group. All patients underwent physical examination, chest X-ray, electrocardiography, and echocardiography. Echocardiography (2D, M-Mode, Color Doppler) revealed anterior-posterior leaflet involvement in most cases (27 patients), followed by anterior leaflet involvement in 16 patients and posterior leaflet involvement in 10 patients. Late systolic collapse was observed in 41 patients, and pansystolic collapse was observed in 12 patients. Mild mitral regurgitation was detected in 35 patients, moderate regurgitation in 12 patients, and severe mitral regurgitation in 6 patients. Of the 6 patients with severe mitral regurgitation, 3 had chordal rupture. The lengths and thicknesses of mitral valve units, mitral annulus circumference, age, and mean values of the results were compared between the patient and control groups. Except for the length of the mitral posterior leaflet, the values of other mitral valve units were larger in the patient group (Table-12, graph-3). There were no significant differences when left atrium size, left ventricular diastolic and systolic diameters, left ventricular wall thickness, right ventricle size, aortic root width, and ejection fraction values routinely measured in both groups were compared (Table-13, graph-4). Nineteen patients reported palpitations, 14 had dyspnea, 14 had chest pain, and 6 had chest anxiety symptoms. Ten cc of blood were taken from the cases for gene polymorphism, and DNA analysis studies were conducted. In terms of AT1 receptor genotypes, in the patient group, 28 patients had AA, 19 patients had AC, and 6 patients had CC genotypes. In the control group, 27 had AA, 22 had AC, and 4 had CC genotypes. When these two groups were compared statistically, there was no significant difference in terms of genotypes. As a result of the findings obtained in this study, no relationship between MVP and AT1R gene polymorphism could be determined.