Investigating EFL teachers' beliefs and practices regarding pronunciation teaching: Diyarbakır case
İngilizce öğretmenlerinin telaffuz öğretimine ilişkin inançları ve uygulamaları üzerine bir araştırma Diyarbakır örneği
  1. Tez No: 685332
  2. Yazar: ZİYAD ALCUMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Telaffuz öğretimi dilin dört temel becerisini öğrenmeyi etkilemektedir, bu nedenle telaffuz öğretimi konusunda yapılan araştırmalar dil öğreniminin kalitesini artırmaya yardımcı olabilir ve İngilizce öğretmenlerinin inançları ve sınıf içi uygulamaları bu kavramla ilgili temel konular arasında yer alır. Bu nedenle, bu çalışma, Diyarbakır'daki ortaokul ve liselerde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin telaffuz öğretimine ilişkin uygulamalarını ve inançlarını araştırmak için yapılmıştır. Öğretmenlerin pedagojik becerileri de bu araştırmanın bir diğer amacıdır. Nicel araştırma yöntemi ile yapılan bu çalışmada veri toplama aracı olarak Buss (2015) tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Bu ankette hem açık uçlu sorular hem de Likert tipi sorular yer almaktadır; veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları, 20 özel okuldan gönüllü olarak katılan toplam 105 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçları katılımcıların büyük çoğunluğunun telaffuz öğretimi için yeterince zaman ayırdıklarını ortaya koymasına rağmen, bu sürenin sadece üçte birlik kısmını prosodik özellikleri öğretmek için kullandıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca öğretmenlerin tekrar ve alıştırmalar gibi bölümsel odaklı etkinlikleri takip ederek bölümsel yönleri öğretmeye çalıştıkları da açıktı. Tekrar alıştırmaları gibi sesbirim odaklı etkinlikleri uyguladıkları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin inançlarına ilişkin bulgular, öğretmenlerin anlaşılırlığı, anadili İngilizce olanları rol model olarak gördüklerini, telaffuz öğretiminde anadilin kullanılmaması gerektiğini düşündüklerini ortaya koymuştur. Aldıkları eğitimin yeterliliği noktasında öğretmenler, telaffuz eğitiminde yeterli özgüvene sahip olduklarını belirtmelerine rağmen, bu konuda daha çok eğitim almak istedikleri görülmüştür. Bağımsız t-testi, cinsiyet noktasında, erkek ve kadın katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını, ancak ortaokul ve lise öğretmenleri arasındaki uygulamalarında farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Teaching pronunciation impacts learning the four main skills of language so, research on this aspect can help improving the quality of language learning, and the subjects of EFL teacher' beliefs and practices are essential subjects relate to this notion. Therefore, this study was conducted to investigate EFL teachers' practices and cognitions regarding pronunciation instruction at secondary and high schools in Diyarbakir, Turkey. The teachers' pedagogical ability also was in the scope. A quantitative method was adopted and a questionnaire that was originally developed by Buss (2015) was used to collect the data. This questionnaire contains open-ended questions and Likert type questions, and the data were analyzed through statistical software program. The participants of the study were 105 volunteer EFL teachers from 20 private schools. Results of the study manifested that although the bulk of the participants reported spending good time on teaching pronunciation, they spend just a third of this time teaching prosodic aspects of pronunciation. It was also obvious that teachers revolved in teaching segmental aspects by following segmental-focused activities such as repetition drills. Regarding beliefs, findings revealed that teachers deem intelligibility, the role of native speakers as a model, rejecting the use of mother tongue in pronunciation teaching in addition to other convictions. The training competency uncovered that despite teachers' self-assurance to teach pronunciation, their desire was big to receive more intensive training. The independent samples t-test results uncovered no statistically significant difference between male and female participants; however, the same test detected differences in practices between secondary and high school teachers.