Özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin tükenmişlik düzeyleri ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between burnout levels and perceived social support of parents of children with special needs
  1. Tez No: 981428
  2. Yazar: TUBA ILIKSU YOKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUNE AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek. Araştırma, nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeliyle desenlenmiştir. Örneklem grubu Diyarbakır'daki özel eğitim merkezlerinden ulaşılan 128 ebeveynden oluşmaktadır. Veriler, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ile toplanmıştır. Analizlerde bağımsız t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; algılanan sosyal destek ile tükenmişlik arasında orta düzeyde negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (r = –.504, p <.001). En güçlü ilişki aile desteği ile duygusal tükenme arasında saptanmıştır. Kadınlar, erkeklere göre daha yüksek tükenmişlik yaşamaktadır. Orta gelir grubundaki bireylerin tükenmişlik düzeyleri anlamlı biçimde daha olduğu tespit edilmiştir. Regresyon modeli anlamlı bulunmuş, sosyal desteğin tükenmişliği anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir (β = –.349, p <.001). Araştırma bulguları, özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerde tükenmişlik düzeyinin, algılanan sosyal destekle anlamlı biçimde ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle aile desteği, duygusal tükenmişlik üzerinde belirgin bir koruyucu etki oluşturmakta; sosyal destek düzeyi arttıkça tükenmişlik hissi azalmaktadır. Bununla birlikte, kadın ebeveynlerin tükenmişlik düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olması ve orta gelir grubundaki bireylerin daha fazla tükenmişlik yaşaması, destek mekanizmalarının sosyal cinsiyet ve ekonomik kırılganlık bağlamında ele alınması gerektiğini göstermektedir. Bu çerçevede, risk altındaki gruplara yönelik hedeflenmiş sosyal destek programlarının geliştirilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca eğitim ve farkındalık temelli psikososyal müdahaleler ile aile içi destek ağlarının güçlendirilmesi, ebeveynlerin tükenmişlik düzeylerini azaltmada etkili olabilir. Bulgular hem sosyal hizmet uygulamaları hem de politika üretimi açısından yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between perceived social support levels and burnout levels among parents of children with special needs. The study was designed using quantitative methods and a relational screening model. The sample consisted of 128 parents from special education centers in Diyarbakır. Data were collected using the Maslach Burnout Inventory (MBI) and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). Analyses employed independent t-tests, ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression. According to the findings, a moderately negative and significant relationship was found between perceived social support and burnout (r = -0.504, p <0.001). The strongest relationship was found between family support and emotional exhaustion. Women experience higher burnout than men. Individuals in the middle-income group were found to have significantly higher burnout levels. The regression model was found to be significant, and social support was found to significantly predict burnout (β = –0.349, p <0.001). Research findings indicate that the level of burnout in parents of children with special needs is significantly related to perceived social support. Family support, in particular, has a significant protective effect on emotional exhaustion; as social support levels increase, burnout decreases. However, the higher burnout levels among female parents than males and the higher burnout experienced by individuals in the middle-income group suggest that support mechanisms should be considered within the context of gender and economic vulnerability. In this context, the development of targeted social support programs for at-risk groups is crucial. Furthermore, strengthening family support networks through education and awareness-based psychosocial interventions may be effective in reducing parental burnout levels. The findings provide guidance for both social work practice and policymaking.