Mardin iline ait yöresel yiyecek ve içeceklerin gastronomi turizmine etkileri
The effects of local food and beverages of Mardin province on gastronomy tourism
  1. Tez No: 823202
  2. Yazar: VİLDAN KAVŞUT KAPLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yiyecek ve içecekler canlılar için hayati önem taşımaktadır. Günlük rutinimizde sağlıklı bir yaşam için enerjimizi artıran, kendimizi iyi ve mutlu hissettiren, beden ve ruh sağlığımızı korumamıza yardımcı olan birçok besinden faydalanırız. Zaman içerisinde bireylerin daha fazla çeşide kısa sürede ve daha az zahmetle ucuz maliyetli yiyecek ve içeceklere ulaşabilme arzusu teknolojinin de gelişmesiyle tarımda ve hayvancılıkta birtakım ilaçların ve yöntemlerin kullanılmasını beraberinde getirmiş bu da canlıların dolayısıyla insanların sağlığını tehdit eder duruma gelmesine sebep olmuştur. Bu durumdan en hasarsız çıkabilen mutfaklar, yöresel mutfak kimliğini korumaya çalışan ile yöresel kimliğine ait tarım ve hayvancılığı doğal yöntemlerle aslına uygun şekilde üretilmesini koruma altına alarak devam ettiren yöresel mutfaklar olmuştur. Doğal, sağlıklı, otantik ve lezzetli olarak nitelendirilen yöresel mutfaklar gün geçtikçe insanların ilgisini daha fazla çekmekte ve heyecan uyandırmaktadır. Bunun yanında yöresel mutfakların bölge halkının geçim kaynakları arasında önemli bir yere sahip olduğu da bilinmektedir. Öyle ki; turizmi şekillendiren, destinasyonların çekiciliğini artıran, diğer destinasyonlara kıyasla tercih edilmesine katkı sağlayan önemli özelliklerden biri de o destinasyona ait yöresel mutfak kültürüdür. İtalya, Yunanistan, İspanya, Japonya, Fransa, Lübnan, Meksika, Çin, Hindistan, Türkiye gibi birçok ülke yöresel mutfak kültürünü koruyup nesilden nesile aktarımını sağlayarak günümüze ulaştırabildiği için bugün dünyanın en iyi mutfakları arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Türkiye sınırları içerisinde Bereketli Hilal ve Mezopotamya olarak da bilinen topraklarda yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış köklü tarihi ve zengin kültürel yapısının yanı sıra yöresel mutfak kimliği ile de adından çokça söz ettiren Mardin ili, Mardin ili yöresel yiyecek ve içecekleri ve aynı zamanda Mardin iline ait yöresel yiyecek ve içeceklerin gastronomi turizmine etkileri ele alınmıştır. Araştırmanın sonucunda; Mardin turizmi açısından yöresel ürünlerin birer değer olduğu, turist tercihlerinde yöresel yiyecek ve içeceklerin etkili olduğu, gastronomi turizmi açısından Mardin mutfağı hakkındaki düşüncelerin çoğunlukla olumlu ve etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Son olarak; Mardin mutfağı“doğal”,“organik”ve“tarihi”şekilde nitelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Food and beverages are vital for living things. In our daily routine, we use many nutrients that increase our energy for a healthy life, make us feel good and happy, help us to protect our body and mental health. Over time, individuals' desire to reach more varieties of low-cost food and beverages in a short time and with less effort with the development of technology, it has brought with it the use of some drugs and methods in agriculture and animal husbandry this has led to a situation that threatens the health of living things and therefore people. There have been kitchens that try to protect the local culinary identity of the kitchens that are less damaged than this situation and to protect the production of agriculture and animal husbandry of local identity in accordance with the original. Local kitchens, which are described as natural, healthy, authentic and delicious day by day, it attracts people's attention more and arouses excitement. In addition, local kitchens are known to have an important place among the people of the region among the livelihoods. So that the tourism shaped, ıncreasing the attractiveness of destinations, one of the important features that contribute to its preference compared to other destinations is the local culinary culture of that destination. Many countries such as Italy, Greece, Spain, Japan, France, Lebanon, Mexico, China, India and Turkey are among the best cuisines in the world because it can protect the local culinary culture and transfer it from generation to generation. In this study, the province of Mardin, which has hosted many civilizations in the fertile crescent and Mesopotamia within the borders of Turkey, has made a name for itself with its local cuisine identity as well as its deep-rooted history and rich cultural structure. The local food and beverages of Mardin and the effects of local food and beverages belonging to Mardin on gastronomy tourism are discussed. As a result of the research, local products are worth in terms of Mardin tourism, local food and beverages are effective in tourist preferences, ın terms of gastronomy tourism, the consequences of the thoughts about Mardin cuisine were mostly positive and effective. In terms of gastronomic tourism. Finally, Mardin cuisine is described as“natural”,“organic”and“historical”.