Mardin örneğinde coğrafi işaretli ürünlerin gastronomi turizmi açısından önemi
The importance of geographically indicated products in terms of gastronomy tourism in the example of Mardin
- Tez No: 909336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda tarihi yapıları, dil, din, ırk olarak farklı insanların hoşgörü içinde bir arada yaşamasıyla ün yapan ve turist akınına uğrayan kadim kent Mardin, coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel lezzetleriyle de turistlerin dikkatini çektiği görülmektedir. Bu çalışmada, Mardin örneğinde coğrafi işaretli ürünlerin gastronomi turizmi açısından öneminin değerlendirilmesi ve bu kapsamda Mardin iline gelen turistlerin coğrafi işaretli gastronomik algı düzeylerinin belirlenmesi ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak Mardin'i 2024 yılı Nisan ve Mayıs aylarında ziyaret eden 185 gönüllü yerli turiste yüz yüze ve online anket formu uygulanmıştır. Anketi online doldurmak isteyen katılımcıların cep telefonlarına anket linki gönderilmiştir. Elde edilen veriler kodlanmış ve SPSS paket programı ile analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Mardin'i ziyaret eden yerli turistlerin aylık gelirleri ve ziyaret sayıları bakımından Mardin'in gastronomi turizmine yönelik algı düzeylerinin farklılaştığı (p0,05). Mardin'in coğrafi işaretli ürünlerinin gastronomi turizmi açısından öneminin değerlendirilmesine yönelik hipotezler incelendiğinde, coğrafi işaretli ürünlerin belirleyiciliği ve coğrafi işaretli ürünleri merak etmelerine göre farklılaştığı (p0,05). Araştırmanın sonucunda, Mardin turizmi açısından coğrafi işaretli ürünlerinin birer değer olduğu, turist tercihlerinde coğrafi işaretli ürünlerinin etkili olduğu, turistlerin Mardin'in coğrafi işaretli yiyecek ve içeceklerini merak edip tercih etme istekleri artarsa Mardin'i ziyaret etme istekleri de artacaktır sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Mardin, which has become famous for its historical structures and the tolerance of people of different languages, religions and races living together in tolerance and has been flooded with tourists in recent years, attracts the attention of tourists with its geographically indicated products and local delicacies. In this survey, it is aimed to evaluate the importance of geographically indicated products in terms of gastronomy tourism in Mardin, in this context to determine the perception levels of tourists coming to Mardin towards geographically indicated gastronomic products and to measure the obtained data with different variant. Purposeful sampling method was used in the research. A face-to-face and online survey form was applied to 185 volunteer local tourists who visited Mardin in May 2024. The online survey link was sent to the mobile phones of participants who wanted to fill out the survey online. The data obtained from the survey forms was coded and analyzed with the SPSS package program. According to the results, it was determined that the perception levels of local tourists visiting Mardin towards gastronomy tourism in Mardin differed in terms of their monthly income and number of visits (p0.05). When the hypotheses related to the evaluation of the importance of Mardin's geographically indicated products in terms of gastronomy tourism are examined, it is understood that the geographically indicated products differ according to their determination and curiosity about the geographically indicated products (p0.05). As a result of the research, it was determined that geographically indicated products are of value in terms of Mardin tourism and that these products are effective in tourist preferences. It can concluded that if tourists' curiosity and desire to choose Mardin's geographically indicated foods and beverages increases, their desire to visit Mardin city will also increase.