Lise öğrencilerinde problem çözme becerileri ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkiler
The relationships between problem-solving skills and psychological flexibility in high school students
  1. Tez No: 823201
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURUMAHMUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Lise öğrencileri üzerinde yapılan bu çalışmada problemlere yönelik çözüm becerileri ile psikolojik esneklik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında lise öğrencilerinin yaş grubu, cinsiyeti anne ve baba eğitim düzeyi, ailenin aylık geliri, okuduğu lise türü, samimi arkadaş sayısı, romantik ilişkiye sahip olma durumu, akademik başarı, kendimi tanımlama biçimi ve algılanan aile tutumu değişkenleri karşılaştırılmıştır. Araştırma kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan araştırmaya 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı içerisinde İstanbul ilinde bulunan çeşitli liselerde öğrenim gören 221 kadın ve 179 erkek olmak üzere toplam 400 öğrenci katılmıştır. Veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik Esneklik Ölçeği”ve“Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi amacıyla SPSS istatistik programının 25. Versiyonu kullanılmış, analizlerde Pearson Korelasyon çözümlemesi, Bağımsız Gruplar T Testi, Varyans Analizi (ANOVA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin psikolojik esneklik düzeylerinin yaş grubu, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, lise türü, romantik ilişkiye sahip olma, akademik başarı, kendini tanımlama ve algılanan ebeveyn tutumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin problem çözme becerilerinin ise yaş grubu, anne ve baba eğitim düzeyi, lise türü, akademik başarı düzeyi, kendini tanımlama biçimi ve romantik ilişkiye sahip olma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bunun yanında öğrencilerin problem çözme becerileri ile psikolojik esneklik düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili yazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study on high school students, it was aimed to examine the relationship between problem-solving skills and the level of psychological flexibility. Within the scope of this purpose, the variables of age group, gender, mother and father education levels, monthly income of the family, the type of high school, the number of close friends, having a romantic relationship, academic achievement, self-definition style and perceived family attitude were compared. Relational screening model was used within the scope of the research. A total of 400 students, 221 women and 179 men, studying at high schools in Istanbul in the 2022-2023 academic year participated in the research.“Personal Information Form”,“Psychological Flexibility Scale”and“Problem-Solving Inventory”were used in the data collection process. In the data analysis process, Independent Sample T test, One Way ANOVA analysis, Pearson Correlation analysis and Multiple Linear Regression analysis were used in SPSS 25.0 program. At the end of the study, it was determined that the psychological flexibility levels of the students differed significantly according to the age group, mother's education level, father's education level, high school type, having a romantic relationship, academic achievement, self-definition, and perceived parental attitude. It was found that the problem-solving skills of the students differed significantly according to the variables of age group, mother and father education level, high school type, academic achievement level, self- definition style and having a romantic relationship. In addition, it was determined that there was a positive and significant relationship between students' problem-solving skills. The findings were discussed within the framework of the related literature.