Azerbaycan ekonomisi ve Gürcistan ekonomisinin büyüme–kalkınma yönünden karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Azerbaijan economy and Georgian economy in terms of growth–development
  1. Tez No: 823208
  2. Yazar: AYDIN BABAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan ve Gürcistan ekonomilerinin büyüme ve kalkınma süreçlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Çalışmanın amacı, bu iki ülkenin ekonomik performansları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları belirlemek ve her iki ülkenin ekonomik büyüme ve kalkınma süreçlerini daha da geliştirmek için önerilerde bulunmaktır. Çalışmanın önemi, her iki ülkenin de ekonomik büyüme ve kalkınma süreçlerini daha iyi anlamalarına ve bu süreçleri daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmasıdır. Çalışmanın yöntemi, ilgili literatürün geniş çaplı bir taramasına dayanmaktadır. Çalışmanın sonuçları, her iki ülkenin ekonomik büyüme ve kalkınma süreçlerinin benzersiz dinamiklerine ve zorluklarına dikkat çekmektedir. Ayrıca, her iki ülkenin ekonomik büyüme ve kalkınma süreçlerini daha da geliştirmek için çeşitli önerilerde bulunmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada, Azerbaycan ve Gürcistan ekonomilerini büyüme ve kalkınma açısından kıyaslayarak iki ülkenin ekonomisi üzerinde etkili olan faktörlerin yönü ve boyutu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, modelde yer alan enflasyon ve işsizlik değişkenine ait katsayının her iki ülke ekonomisi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu belirlenmişken nüfus artış oranı Azerbaycan için GSYİH artış oranı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip ancak Gürcistan için anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Bu çalışma, Azerbaycan ve Gürcistan'ın ekonomik büyüme ve kalkınma süreçlerini daha iyi anlamalarına ve bu süreçleri daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the growth and development processes of the economies of Azerbaijan and Georgia comparatively. The aim of the study is to identify the similarities and differences between the economic performances of these two countries and to make suggestions to further improve the economic growth and development processes of both countries. The importance of the study is that it helps both countries better understand their economic growth and development processes and manage these processes more effectively. The method of the study is based on a large-scale review of the relevant literature. The results of the study draw attention to the unique dynamics and challenges of the economic growth and development processes of both countries. It also makes several recommendations to further improve the economic growth and development processes of both countries. In this direction, the study aims to compare the economies of Azerbaijan and Georgia in terms of growth and development and to determine the direction and size of the factors affecting the economies of the two countries. Within the scope of the study, it was determined that the coefficient of inflation and unemployment variables in the model significantly affected the economies of both countries. In contrast, the population growth rate significantly affected the GDP growth rate for Azerbaijan but not for Georgia. This study can help Azerbaijan and Georgia better understand their economic growth and development processes and manage these processes more effectively.