Hemşirelerin kariyer planlaması üzerine bir araştırma: İstanbul Şehir Hastaneleri örneği
A research on nurses' career planning: The case of Istanbul City Hospitals
  1. Tez No: 823207
  2. Yazar: ALİME ÇİFTÇİ KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, çağdaş iş dünyasında başarılı kuruluşların insan faktörüne odaklanması gerektiğini vurgulamaktadır. İnsan faktörü, örgütlerin temel yetkinliklerine odaklanması gereken bir unsurdur. Bununla birlikte, etkili kariyer yönetimi de organizasyonların ve çalışanların ortak hareket etmesini gerektiren çok boyutlu bir olgudur. Geçmişte kariyer, lineer bir yapıya sahip olarak tanımlanırken, günümüzde ise daha dinamik ve öngörülemeyen bir süreç haline gelmiştir. Örgütlerin çalışanlarının kariyer gelişimine olanaklar sağlaması ve yetenekli çalışanları elde tutmaları önemlidir. Etkili kariyer yönetimi politikaları, örgütlerin ve bireylerin gelecekteki başarıları için önemlidir. Örgütlerin kariyer dünyasında birden fazla rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır. Kariyer etkinliklerinin düzenlenmesi, çalışanların gelişimini ve sonuçlarını etkileyebilir. Bu tez, sağlık sektöründeki hemşirelerin kariyer planlamalarını incelenerek, kariyer yönetimi konusunda sağlık sektöründe atılabilecek adımlara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu tezde, hemşirelerin kariyer planlamaları üzerine çeşitli faktörlerin etkisini incelemek amacıyla çeşitli testler ve çalışmalar yapılmıştır. Test sonuçlarına göre cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, kıdem durumu, kurumda çalışma yılı, çalışma şekli ve çalışılan birim gibi faktörlerin hemşirelerin kariyer planlaması algısı üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Kadınların kariyer planlaması algısının erkeklerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bekar hemşirelerin evli olanlara göre daha yüksek kariyer planlaması algısına sahip olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyi, yaş ve kıdem durumunun kariyer planlaması algısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Çalışma şekli ve çalışılan birimin kariyer planlaması algısı üzerinde ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, özel hastanelerin artması, devlet istihdam olanaklarının artması ve hemşirelik mesleğinin daha cazip hale gelmesi gibi etkenlerin, kariyer planlaması algısını etkileyebileceği ve hemşirelik mesleğinin günümüzde önemli bir meslek haline geldiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the importance of focusing on the human factor for successful organizations in the contemporary business world. The human factor is a key element that organizations should prioritize in terms of their core competencies. Additionally, effective career management is a multidimensional phenomenon that requires collaboration between organizations and employees. While career was previously defined as a linear structure, it has now become more dynamic and unpredictable. It is important for organizations to provide opportunities for their employees' career development and retain talented workers. Effective career management policies are crucial for the future success of both organizations and individuals. Organizations have multiple roles and responsibilities in the realm of career, and organizing career activities can impact employee development and outcomes. This thesis aims to shed light on the career planning of nurses in the healthcare sector and provide insights into potential steps that can be taken in the healthcare industry regarding career management. Various tests and studies were conducted in this thesis to examine the influence of various factors on nurses' career planning. The test results explored whether factors such as gender, age, marital status, education level, seniority, years of service in the institution, work schedule, and work unit have an impact on nurses' perception of career planning. It was determined that women have a higher perception of career planning compared to men. Unmarried nurses were found to have a higher perception of career planning than married ones. Education level, age, and seniority were not found to have a significant effect on nurses' perception of career planning. Similarly, no significant difference was observed in the perception of career planning based on work schedule and work unit. In conclusion, factors such as the proliferation of private hospitals, increased employment opportunities in the public sector, and the attractiveness of the nursing profession can influence the perception of career planning, making nursing an important and sought-after profession in today's society.