Türkiye'deki sosyal belediyecilik anlayışının dönüşümü: Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği
The transformation of social municipalism in Turkey: The case of Bursa Metropolitan Municipality
- Tez No: 823209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI KAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Public Administration, Political Science, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı yerel yönetimlerde sosyal belediyecilik anlayışının benimsenme ve uygulanma durumunu Bursa Büyükşehir Belediyesi üzerinden değerlendirmektir. Bu amaçla ilgili şube müdürleri veya müdür vekillerinin sosyal belediyecilik hizmetleri kapsamında algı ve tutumları araştırılmakta, hizmetlerin sunumuna ve düzeyine yönelik bulgular elde edilmekte ayrıca karşılaştıkları sorunlar saptanmaktadır. Bu doğrultuda araştırma 5 ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, sınırlılıkları ve önemine yer verilmektedir. Birinci bölümde sosyal devlet tanımlanmakta, sosyal devlet kurana yaklaşımları paylaşılarak amaç ve nitelikleri sunulmaktadır. Sosyal refah devleti ve Sosyal Politikalar; Sosyal Hizmetler, sosyal yardımlar ve sosyal güvenlik kapsamında açıklanmaktadır. İkinci bölümde Sosyal belediyecilik kavramı tanımlanmakta, önemi, fonksiyonları ve yasal dayanakları paylaşılmakta, sosyal belediyecilikte sosyal hizmet, sosyal yardım ve sosyal güvenlik değerlendirilerek Türkiye'deki sosyal belediyecilik anlayış ve uygulamalarına yer verilmektedir. Üçüncü bölümde yöntem, daha sonraki bölümlerde bulgular ve sonuçlar paylaşılmaktadır. Araştırmanın yöntemi nitel analiz kapsamında tematik analiz olarak belirlenmiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan 17 şube müdürü veya vekil Şube Müdürü ile gerçekleştirilen mülakat sonrasında erişilen bulgular tema ve kod analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda erişilenler sonuç bölümünde paylaşılmıştır. Buna göre Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'deki sosyal belediyecilik anlayışının dönüşümüne ayak uydurduğu ve dijital çağın gerekliliği olarak dijital dönüşümü takip ettiği, sosyal belediyecilik hizmetleri kapsamında yoğun hizmetler sunduğu, hâlihazırda projeler bulundurduğu ve çok sayıda projeyi planlamak ve uygulamaya almak istediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the adoption and implementation of social municipalism in local governments through Bursa Metropolitan Municipality. For this purpose, the perceptions and attitudes of the relevant branch directors or deputy directors within the scope of social municipalism services are evaluated, findings on the presentation and level of services are obtained and the problems they face are also determined. In this direction, the research consists of 5 main sections. The aim, limitations and importance of the research are given in the introduction section. In the first chapter, the social state is defined, the approaches to the founders of the social state are shared and their aims and qualifications are presented. Social welfare state and social policies are explained within the scope of social services, social assistance, and social security. In the second chapter, the concept of social municipalism is defined, its importance, functions and legal bases are shared, social services, social assistance, and social security in social municipalism are evaluated and social municipalism understanding and practices in Turkey are included. In the third section, the methodology, findings, and conclusions are shared in the following sections. The method of the research was determined as thematic analysis within the scope of qualitative analysis. The findings obtained after the interviews with 17 branch managers or deputy branch managers within Bursa Metropolitan Municipality were subjected to theme and code analysis. The findings of the research are shared in the conclusion section. Accordingly, it has been determined that Bursa Metropolitan Municipality keeps pace with the transformation of social municipalism in Turkey and follows digital transformation as a necessity of the digital age, offers intensive services within the scope of social municipalism services, already has projects and wants to plan and implement many projects.