Buğday kahverengi pası (Puccinia triticina Eriks.) efektör adayı PTTG_06852'nin HIGS yöntemiyle fonksiyonel analizi
Functional analysis of wheat brown rust (Puccinia triticina Eriks.) effector candidate PTTG_06852 by HIGS method
  1. Tez No: 823216
  2. Yazar: ELİFGÜL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA HASANÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Ziraat, Bioengineering, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Buğdayda kahverengi pas hastalığına sebep olan Pt, hastalık etmeni olarak küçük salgı proteinleri kullanır. Bu küçük salgı proteinleri arasında“efektör”olarak adlandırılan proteinler, konağın yaşamsal faaliyetlerini, patojenin yaşam fonksiyonları için düzenler. Bitki-patojen etkileşiminin anlaşılması için efektör proteinlerinin fonksiyonel analizlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Pt biyotrofik bir mantar olması sebebiyle in vivo analizlerin kullanıması gerekmetedir. Tez çalışmasında hızlı, kolay kullanılabilirliği açısından RNAi temelli konak aracılı gen susturma (HIGS) yöntemi kullanılmıştır. Efektör adayı PTTG_06852'ye ait hedef olarak seçilen RNAi gen parçası BSMV vektörü eşliğinde Morocco buğday çeşidine dsRNA olarak aktarılmıştır. BSMV inokülasyonun ardından bitkilere pas bulaştırılarak hastalık gelişimi gözlemlenmiştir. Pas inokülasyonun 5-10. günlerinde alınan dokular mikroskobik ve moleküler analizlerde kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar PTTG_06852'nin gerçek bir efektör proteini olduğunu niteler vaziyettedir.
Özet (Çeviri)
Pt, which causes brown rust disease in wheat, uses small secretory proteins as a disease agent. Among these small secretory proteins, so-called“effector”proteins regulate the vital activities of the host for the life functions of the pathogen. Functional analysis of effector proteins has become essential for understanding plant-pathogen interactions. Since Pt is a biotrophic fungus, it is necessary to use in vivo assays. In this thesis, RNAi-based HIGS method was used for its fast and easy usability. The RNAi gene fragment selected as the target of the effector candidate PTTG_06852 was transferred as dsRNA into Morocco wheat variety in the presence of BSMV vector. After BSMV inoculation, plants were infected with rust and disease development was observed. Tissues taken on the 5th-10th days of rust inoculation were used for microscopic and molecular analyses. The results qualify PTTG_06852 as a true effector protein.