Aile işletmelerinde kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik ilişkisinde rekabet gücünün moderatör etkisi: İmalat sektöründe bir uygulama
The moderating effect of competitiveness in the relationship between institutionalization and sustainability in family businesses: An application in the manufacturing sector
- Tez No: 823239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAŞKIN SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Aile işletmeleri, küçük yerel işletmelerden, çok uluslu şirketlere kadar, hemen hemen her sektörde mevcuttur. Aile işletmeleri hem avantajları hem de zorlukları ile beraber, aile ve işin, iç içe geçtiği örgütlerdir. Aile işletmelerinde en büyük sorun: hayatta kalabilmek ve işletmeyi gelecek nesillere aktarabilmektir. Bunu başarmak ise: kurumsallaşma, sürdürülebilirlik ve rekabet gücü ile mümkün olmaktadır. Yönetim literatüründe aile işletmelerinde, kurumsallaşma, sürdürülebilirlik, rekabet gücü ve demografik özellikleri ayrı ayrı inceleyen çalışmalar vardır. Ancak, rekabet gücünün, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik ilişkisi üzerindeki moderatör etkisi incelenmemiştir. Bu amaçla, tez çalışmasında; kurumsallaşma, sürdürülebilirlik ile rekabet gücü arasındaki ilişkiler amprik olarak test edilmiştir. Araştırma, İstanbul ve Kocaeli illerinde bulunan aile işletmelerinin kilit personel durumundaki çalışanlarına, Ocak-Mayıs 2023 döneminde uygulanmıştır. Araştırmaya 774 kişi katılmıştır. Araştırma ile 1) kurumsallaşmanın, sürdürülebilirlik üzerinde; pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu, 2) rekabet gücünün, sürdürülebilirlik üzerinde; pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu, 3) rekabet gücünün, kurumsallaşma üzerinde; pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu ve 4) kurumsallaşma ile sürdürülebilirlik arasındaki ilişkide, rekabet gücünün moderatör etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Family businesses exist in almost every industry, from small local businesses to multinational corporations. Family businesses are organizations where family and work are intertwined, with both advantages and challenges. The biggest problem in family businesses is to survive and transfer the business to future generations. This can be achieved through institutionalization, sustainability and competitiveness. In the management literature, there are studies that examine institutionalization, sustainability, competitiveness, and demographic characteristics separately in family businesses. However, the moderating effect of competitiveness on the relationship between institutionalization and sustainability has not been examined. For this purpose, in the dissertation study; The relationships between institutionalization, sustainability and competitiveness have been empirically tested. The research was applied to the key personnel of family businesses in the provinces of Istanbul and Kocaeli in the period of January-May 2023. 774 people participated in the research. With the research 1) institutionalization on sustainability; it has a positive effect, 2) competitiveness, on sustainability; 3) competitiveness has a positive effect on institutionalization; and 4) competitiveness has a moderator effect on the relationship between institutionalization and sustainability.