Yetişkinlerde sanatla terapi teknikleri ile yapılangrup uygulamasının ruhsal belirtiler, psikolojik iyioluş ve bilişsel esneklik üzerine etkisi
The effect on psychological symptom levels, psychological well-being and cognitive flexibility experienced in the group structured with art therapy techniques in adults
- Tez No: 823240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geçmişten günümüze bakıldığı zaman insanların kendilerini ifade etmesinde sanat her zaman önemli bir araç olmuştur. Bu çalışma yetişkin bireylerde sanatla terapi tekniklerinin uygulandığı deneysel bir araştırmadır. Çalışmanın amacı sanatla terapi tekniklerinin ruhsal belirtiler, psikolojik iyi oluş ve bilişsel esneklik üzerine etkililiğinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 yılında İstanbul ilinde yaşayan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi psikolojik müdahaleyi kabul eden 15 deney grubu ve 15 kontrol grubu 30 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarına uygulama öncesi ve uygulama sonrasında Kısa Semptom Envanteri (KSE), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Envanteri verilmiştir. Çalışmadaki deney grubu ile haftada bir kez 90 dakika olmak üzere 10 oturum gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna ise psikoeğitim verilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda sanatla terapi teknikleri ile katılımcıların psikolojik iyi oluş ve bilişsel esneklik düzeyleri üzerinde anlamlı bir artış, ruhsal belirti düzeyleri üzerinde anlamlı bir azalma olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
When looking from the past to the present, art always takes the task as a great tool for people to express themselves. With art, it helps people to understand their inner world and express their feelings. This study is research on the approaches of art therapy techniques in adults. The aim of the study is to effectively examine the spiritual structures, psychological well-being and effective effects of art therapy. The population of the research consists of adult people living in Istanbul in 2022-2023. The research demonstration consists of 30 content, 15 experimental groups and 15 control groups accepting psychological intervention. In the study, a single group pretest-posttest control group semi-patterned was used. Brief Symptom Inventory (BSI), Psychological Well- Being Scale and Cognitive Flexibility Inventory were given to the control and experimental vessels before and after the application. The experimental group in the research was carried out 10 times, once a week for 90 minutes. The control group was given psychoeducation. The result obtained from the research is that art therapy techniques include psychological well-being, a staff on maintenance, and a decrease in the level of spiritual symptoms.