Aile işletmelerinde nepotizmin sürdürülebilirliğe olan etkisinin belirlenmesinde, kurumsallaşmanın aracı etkisi
A research the final effect of institutionalization in determining the effect of nepothism on sustainability in family businesses
- Tez No: 555890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ARSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Aile işletmeleri hem dünyada hem de Türkiye'de çok önemli bir yere sahiptir. İş hacmi ve böylece oluşturdukları istihdam açısından, ülke ekonomilerinin önemli bir kısmını teşkil ederler. Aile işletmeleri üzerine yapılan araştırmalar oldukça eskidir. Yapılan araştırmalar aile işletmelerinin %70'inin 2. Kuşağa; %90'ının da 3.kuşağa kadar gelemediğini göstermektedir. Aile işletmelerinin büyük emeklerle, fedakarlıklarla kurulup, aile bireylerinin anlaşamaması, kurumsallaşamama, işletme sahibinin her konudan sorumlu, son kararı veren tek kişi olması, işletmede çalışan veya çalışmayan hisse sahibi aile bireylerinin her birinin işletmede söz hakkı sahibi oluşu sebebiyle fikir uyuşmazlıklarının oluşu aile bireyleri arasında çatışmaya yol açmakta bu da aile işletmelerinin ömrünü kısaltmakta, işletmelerin yok olmasına sebebiyet vermektedir. Bu tez çalışmasında temel amaç, İstanbul'da faaliyetlerini sürdürmekte olan aile işletmelerinde; öncelikle nepotizmin ne ölçüde var olduğunu, işletmenin kurumsallaşmaya bakışı ve işletmede kurumsallaşma unsurlarının hangi ölçüde uygulandığı ve işletmenin sürdürülebilirliği açısından, geleceğe yönelik uzun vadeli planlamalar yapılıp yapılmadığını tespit etmektir. Bu çalışma; nesiller boyunca uzun ömürlü olmayı hedefleyen, kurumsallaşmaya önem veren, Türk aile işletmelerine fikir vermesi açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma İstanbul'da faaliyette bulunan aile işletmelerinde yapılmıştır. Bu amaçla kurumsallaşma, nepotizm ve sürdürülebilirlik altında stratejik planlamaya yönelik sorulardan oluşan anket dağıtılarak veriler toplanmış ve toplanan veriler çeşitli istatiksel teknik ve yöntemlere göre test edilerek, elde edilen bulgular analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Family businesses has a very important place in our country and also in the world. A big portion of total product is produced, therefore most of the labor force in national economy is employed by family concerns in most countries. The family companies comprises basement of the industry with no doubt. Historically, family firms are, for the big part enduring institutions. Their importance paralells sociocultural advances, economic advances so the family firms have an important place with globalization. It is estimated that seventy percent cannot survive into the second generation and ninety percent cannot make it to the third generation. Arguably, the family firms establish with huge efforts. But here, the most critical issue facing business-owning families are family based issues more than they are business based issues. And also disaggrement between the family members, taking decisions only save the day, lack of formalization problems bring the end of family businesses. This work, it is thought that who aims to be long-lived for generations, who give importance to institutionalization will give an idea to the Turkish family businesses. This study will be useful in a way that the viewpoint of Turkish family companies about institutionalisaiton and sustainability of these family firms. In that way, it will be investigated whether our hypothesis is valid or not. The research is based on the family businesses whose are operating in Istanbul. For this purpose, regarding the nepotism, institutionalisation and sustainability, surveys distributed to family firm employees and the datas of collected surveys evaulated of various statistical analyzes. The study is explains how much the Turkish family firms pay attention for sustainability on institutionalization and what they have been recently doing about it.