Yetişkin bireylerde erken dönem uyum bozucu şemalar ve narsisistik özellikler arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between early maladaptive schemas and narcissistic traits in adults
- Tez No: 823242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Toplumun ve bireylerin kişilik özelliklerinin gelişiminde önemli bir kavram olan öz şefkatin, kişilik bozukluklarından biri olan narsisistik kişilik özellikleri ve uyum bozucu şemalar üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerde erken dönem uyum bozucu şema alanları, narsisistik kişilik ve öz şefkat arasındaki ilişkileri cinsiyet değişkenini de hesaba katarak incelemek ve yetişkin bireylerde erken dönem uyum bozucu şema alanları ile narsisistik kişilik bozukluğu arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolünü araştırmaktır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 189'u kadın ve 200'ü erkek olmak üzere 389 İstanbul Nişantaşı Üniversitesi öğrencisinden anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket formunda kişisel bilgi formu, Narsisistik Kişilik Envanteri, Young Şema Ölçeği ve Öz Duyarlılık Ölçeği yer almıştır. Araştırmanın hipotezleri SPSS programı üzerinde çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın bulguları uyum bozucu şema alanlarının ve öz şefkatin narsisizmin anlamlı belirleyicileri olduğunu ve öz şefkatin yetişkin bireylerde uyum bozucu şemaların narsisistik kişilik özellikleri üzerindeki etkisine aracılık ettiğini göstermiştir. Bulgular ayrıca, uyum bozucu şema alanlarının ve öz şefkatin narsisizm üzerindeki etkilerinin ve öz şefkatin aracılık rolünün kadın ve erkek yetişkin bireyler için birbirinden farklı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Self-compassion, which is an important concept in the development of personality traits of society and individuals, has a significant effect on narcissistic personality traits and maladaptive schemas, which is one of the personality disorders. This study aims to examine the relationships between early maladaptive schema areas, narcissistic personality and self-compassion in adults, taking into account the gender variable, and to investigate the mediating role of self-compassion in the relationship between early maladaptive schema areas and narcissistic personality disorder. Quantitative research methods were used. The data of the study were collected from 389 Istanbul Nişantaşı University students, 189 women and 200 men, by questionnaire method. Personal information form, Narcissistic Personality Inventory, Young Schema Scale and Self-Compassion Scale were included in the questionnaire. The hypotheses of the research were tested by using multiple linear regression analyzes on the SPSS program. The findings of the study have showed that maladaptive schema domains and self-compassion were significant predictors of narcissism, and self-compassion mediates the effect of maladaptive schemas on narcissistic personality traits. The findings have also showed that the effects of maladaptive schema domains and self-compassion on narcissism and the mediating role of self-compassion are different for male and female adults.