Yurt dışında yaşam deneyimi olan ve olmayan bireylerin psikolojik esneklik, değişime direnç ve entelektüel düşünme durumlarının incelenmesi
Investigation of psychological flexibility, resistance to change and intellectual thinking of individuals with and without experience of living abroad
- Tez No: 823243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada herhangi bir nedenle en az bir yılını yurt dışında geçirmiş bireyler ile hiç yurt dışı deneyimi olmayan bireylerin psikolojik esneklik durumu, değişime direnç ve entelektüel düşünme eğilimine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için daha önce yurt dışı deneyimi olan bireyler ile hiç yurt dışına hiç çıkmamış bireylerden oluşan random iki grup oluşturuldu. Çalışmaya katılmayı kabul eden bireylere online şekilde; demografik özellikler anketi ile likert tip psikolojik esneklik ölçeği, değişime direnç ölçeği ve entelektüel düşünme eğilimi ölçeği yöneltildi. Elde edilen veriler analiz için hazırlandı. 294 bireyin dahil edildiği çalışmada; katılımcıların %69'i (n=203) daha önce yurt dışı deneyimi yaşamazken, %31'u (n=91) yurt dışı deneyimi yaşamıştır. Katılımcıların psikolojik esneklik toplam puanı ise 113,77±11,72 bulundu. Katılımcıların değişime direnç puanları değerlendirildiğinde; bilişsel tepki 14,02±1,68, duygusal tepki 13,82±3,05 ve davranışsal tepki 13,13±3,45 olarak kaydedildi. Değişime direnç ölçeği toplam puanı ise 40,98±5,18 bulundu. Katılımcıların entelektüel düşünme eğilimi ölçeği puan ortalaması 105,40±28,02 saptandı. Yurt dışında büyük veya küçük bir şehirde yaşama deneyimi elde etmek; psikolojik esneklik, değişime direnç ve entelektüel düşünme üzerinde herhangi bir katkısı olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of individuals who have spent at least one year abroad for any reason and individuals who have no experience abroad on their psychological flexibility status, resistance to change, and intellectual thinking disposition. In this study, two random groups were formed: individuals with previous experience abroad and individuals who have never been abroad. Online to individuals who agree to participate in study; Demographic characteristics questionnaire and Likert type psychological flexibility scale, resistance to change scale, and intellectual thinking tendency scale were used. The obtained data were prepared for analysis. In our study, which included 294 individuals; 69% (n=203) of the participants had no previous experience abroad, 31% (n=91) had experience abroad.The psychological flexibility total score was 113.77±11.72. When the participants' resistance to change scores are evaluated; cognitive response was 14.02±1.68, emotional response was 13.82±3.05, and behavioral response was 13.13±3.45. The total score of the resistance to change scale was found to be 40.98±5.18. The intellectual thinking tendency scale mean score of the participants was 105.40±28.02. To experience living abroad in a big or small city; It was determined that it did not have any contribution on psychological flexibility, resistance to change and intellectual thinking.