Şinasi Divanı
Şinasi and his divan
  1. Tez No: 82326
  2. Yazar: M. ESAT HARMANCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. GÜVEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ŞİNÂSÎ DÎVÂNI TEZ ÖZETİ Şinâsî Mehmet Çelebi Dîvânı'nın inceleme, transkripsiyonlu metin, bugünkü Türkçe ile nesre çevirisi ve tıpkıbasımı. Bu çalışmada, 17. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış, hikemî şiir tarzının en güzel örneklerinin sergilendiği bir dönemde şiirle uğraşan Şinâsî Mehmet Çelebi Dîvânı 'm araştırıcıların hizmetine sunmayı hedefledik. Şairin hayatı ve eserleri hakkında, bu güne kadar hiçbir araştırma yapılmamış olması, böyle bir çalışmayla, sahip olduğumuz kültür mirasına katkıda bulunabileceğimiz düşüncesiyle bizi bu çalışmaya sevketmiştir. Dîvân 'm incelemesinde fazla ayrıntıya girmeden; çalışma, devir-şahsiyet-eser ekseninde ele alınmıştır. Dîvân metni transkripsiyon harfleriyle yeniden yazılmış ve bugünkü Türkçe'yle nesre çevrilmiştir. Araştırıcıların yararlanmak isteyecekleri düşüncesiyle, Dîvân 'in tıpkıbasımı Ekler bölümünde verilmiştir. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri M. Esat HARMANCI Yrd.Doc.Dr. İ.Güven KAYA 09.07.1999/99.12 Prof.Dr. A.Naci TOKMAK Yrd.Doç.Dr. Gencay ZAVOTÇU III
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI THE DİVAN OF SİNASİ ABSTRACT Textual analysis of the Divan, text with trascripcion alphabet, translation into prose with modern Turkish and facsimile. In this study, our target is to present Şinasi Mehmet Çelebi who had lived in the second period of 17cc and his Divan to the researchers. Şinasi Mehmet Çelebi dealt with the poetry in a period which was given most beatituful exampels of wisdom poetry (hikemi şiir).Because of less knowledge about Şinasi Mehmet Çelebi and his works it his necessary to study about him for our cultural heritage. In our study we only deal Şinasi Mehmet Çelebis' life and his works. The Divan is rewritten with transcription alphabet and translated into prose with modern Turkish. We also give the facsimile in the appendix to the researchers who want to utilize. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri : M. Esat HARMANCI : Yrd.Doc.Dr. İ.Güven KAYA : 09.07.1999/ 99.12 : Prof.Dr. A.Naci TOKMAK Yrd.Doç.Dr. Gencay ZAVOTÇU IV