Amerikan ve Japon tarzı kalite sistemlerinin karşılaştırılması ve Türkiye uygulamaları
The Comparative study on Amarican and Japonese type quality systems and their applications in Turkey
  1. Tez No: 82327
  2. Yazar: MURAT EMİN AYTAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÖBENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI AMERİKAN VE JAPON TARZI KALİTE SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE TÜRKİYE UYGULAMALARI TEZ ÖZETİ Bu araştırmanın birinci amacı, Amerikan ve Japon tarzı kalite sistemlerini karşılaştırmak ve aralarındaki farkları uygulanış biçimi itibari ile ortaya çıkarmaktır. İkinci amacı, Türkiye'de Toplam Kalite Yönetimi' nin nasıl uygulandığını uygulamalarıyla ortaya çıkarmaktır. Üçüncü amacı, ülkemizde 1998 ydında TÜSİAD-KALDER kalite ödülü almış olan kuruluşların kalite sistemlerinin nasıl işlediğini ve dünya ile nasıl rekabet ettiklerini ortaya çıkarmaktır. Kalite sistemlerinin uygulama konusu olduğu düşünülerek Kocaeli ili Ali Kahya köyünde Kentsa şirketler grubu içinde faaliyet gösteren DUŞA Endüstriyel İplik San. Tic A.Ş'de toplam 15 gün staj çalışması yapılmıştır. Böylelikle araştırma için gerekli olan bilgiler gözlem tekniğiyle yerinde incelenmiştir.Daha sonra Kocaeli üi Suadiye köyünde faaliyet gösteren CARNAUD-METALBOX şirketinde yine gözlem tekniğiyle 1 hafta süreli staj çalışması yapılmış ve elde edilen örnek sayıları artırılmıştır. Araştırmada Gözlem Metodu Uygulanmıştır. Ülkemiz işletmelerinin birer sanayi devi haline gelebilmesi ancak teknolojiden geri kalmamakla mümkün olacaktır.Bu gerçekleştirilirken en önemli unsur kalite sistemlerini yakından inceleyerek, bu sistemleri Türk işletmelerimizin uygulayacağı hale getirmektir.Çünkü değişen teknolojiye ayak uyduramayan ve kendini yenüeyemeyen işletmeler bir gün yok obuaya mahkum kalacaklardır. O halde yapılacak olan işler bellidir. Teknoloji mutlak suretle takip edilecek ve işletmelerde en son teknolojiyi kullanmak için seferber olunacaktır.Ülkemizin sanayi toplumu olmasında yegane yol budur. Tezi Hazırlayan: Murat Emin AYTAÇOGLU Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr.Yılmaz GÖBENEZ
Özet (Çeviri)
11 KOCAELİ UNIVERSITY mSTITUE OF SOCIAL SCIENCES DEPARTMENT OF MANAGEMENT THE COMPARATIVE STUDY ON AMERICAN AND JAPANESE TYPE QUALITY SYSTEMS AND THEm APPLICATIONS IN TURKEY ABSTRACT The first aim of research is to study the different characteristics of American and Japanese quality systems and to put forward the differences in pratical appIications.The second object is to come out the use of Total Quality Management with the applications in Turkey. The third and the main concern is to investigate how the companies in our country, had the TÜSIAD-KALDER quality award in 1998 utilize quality systems and how they compete with the world. In order to go parallel with this study, a fifteen day practice have been completed in DUSA Industrial Silk Company which is located in Ali Kahya, Kocaeli with in KENTSA group.By this way, the necessary information for the subject on research is obtained by observative methods.After then the another study which took one week was completed in CARNAUD-METALBOX company in Suadiye, Kocaeli and the examples of applicative studies are increased. This research, the Observe method is employed. The only way for the companies in Turkey to be an Industrial leader is to follow up the recent technological developments. However, the most important point is to examine the quality systems carefully and to adapt these systems to the way that can Turkish companies use. Because if the companies can not catch up the technology and not be reorganized according to new developments, they will definitely be non-existent in the future. So the methods to be used and the works to be completed are very clear. Technology must be definitely followed up and every attempt will be for the use of this new developments in our companies. This is the only way to be a developed country. Prepared by: Murat Emin AYTAÇO?LU Adviser: Assistant Professor Dr.YıImaz GÖBENEZ