Katodik korumalı sistemlerde güneş enerjisi kullanılarak korozyonun önlenmesi ve anot ömrünün uzatılması
Prevention of corrosion and prolongation of anode life by using solar energy in cathodic protected systems
  1. Tez No: 823264
  2. Yazar: NİYAZİ KARABACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günlük hayatta kullanmış olduğumuz malzemelerin birçoğu toprakta doğal halde bulunan maden filizlerinden tuz ve oksit şeklinde elde edilmektedir. İşlenmiş olan metalik malzeme herhangi bir elektrolit ortam içerisinde bulunduğu zaman saf haline dönmek (korozyon) için çaba sarf eder. Toprak altındaki doğalgaz, petrol ve su vb. boru hatlarını korozyona karşı korumak amacıyla çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan galvanik anotlu katodik koruma sisteminde gerekli olan koruma akımı, galvanik anotlar tarafından sağlanır. Fakat bu anotlar toprak altında veya su içerisinde koruma yaptıkları sürece metal yapıya elektrik akımı verdiklerinden dolayı zaman içinde kütlelerini kaybederler ve bir müddet sonra bu anotlar işlevsiz hale gelirler. Galvanik anotların değiştirilmesi yüksek maliyete ve zaman kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle yapılan çalışmada, galvanik anotlu katodik koruma sistemlerinde kullanılan anotların ömürlerini uzatan bir yöntem kullanılmıştır. Bu yöntem, yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisini kullanan bir sistemdir. Kullanılan bu sistemle, katodik koruma yapılarak anot ömürleri uzatılmıştır. Ayrıca, standart sistemlerle tasarlanan sistem karşılaştırılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many of the materials we use in our daily life are obtained from the mineral ores found naturally in the soil in the form of salt and oxide. When the processed metallic material is present in any electrolyte medium, it makes efforts to return to its pure state (corrosion). Underground gas, oil and water etc. Various methods are used to protect pipelines against corrosion. In the cathodic protection system with galvanic anode, which is one of these methods, the required protection current is provided by the galvanic anodes. However, as long as these anodes protect under the ground or in water, they lose their mass over time because they give electric current to the metal structure and after a while, these anodes become dysfunctional. Replacing galvanic anodes causes high cost and time loss. For this reason, a method that extends the life of the anodes used in cathodic protection systems with galvanic anodes was used in the study. This method is a system that uses solar energy, which is one of the renewable energy sources. With this system used, the life of the anode is extended by providing cathodic protection. In addition, the system designed with standard systems has been analyzed by comparing it.