Turizm sosyolojisi ve bu alanda yapılan lisansüstü çalışmalara ilişkin literatür incelenmesi
A literature review on tourism sociology and graduate studies in this field
- Tez No: 823277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Turizm toplumsal pek çok alanla ilişkili olduğundan araştırma sınırlarının belirlenmesi sosyal bilimciler açısından zor bir alandır. Turizmin ülkelerin ekonomik gelişmelerine olan önemli katkısından dolayı ilk zamanlarda bu alanda yapılan çalışmalar turizmin ekonomik yönüne dair olmuştur. Bu katkısı turizmin gelişimine yönelik özel sektörün çabası ile birlikte devletlerin turizm alanında geliştirici politikalar ortaya koymasına sebep olmuştur. Her ne kadar bu yönü ekonomik yönü kadar önemsenmemiş olsa da bugün turizmin toplumsal etkileri ile ilgili çalışmalar artmaktadır. Turizm hizmet üreten ve hizmeti sunanlar ve hizmeti alanların ilişkileri ile birlikte turizme katılan gruplarla toplumsallaşmanın gerçekleştiği bir alandır. Gelişen turizmin dönüştürdüğü toplumsal bir alan mevcuttur. Toplumsal alanın dönüşümünün farkında olmak toplumsal düzenin nitelikli, adaletli, geliştirici olması yönünde çalışmalara alan açar. Yapılan çalışmalar ve mevcut durumun ifadesi eksiklerin tespit edilmesi, kalkınmaya yönelik istenir yönde değişim ve gelişimin sağlanması için önemli bir gerekliliktir. Çalışmamızda bu amaçla turizm sosyolojisini anlamaya yönelik turizmin toplumun hangi alanlarına nüfuz ettiğine ve tarihsel olarak nasıl bir süreçten geçtiğine değinilmiştir. Turizm sosyolojisinin anlaşılma çabası olarak turizm sosyolojisinin bilimsel önemi ifade edilmiş ve bu alandaki lisansüstü çalışmaların temaları genel bir çerçevede değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since tourism is related to many social areas, determining the research boundaries is a difficult area for social scientists. Due to the important contribution of tourism to the economic development of countries, studies in this field in the early days were about the economic aspect of tourism. This contribution, together with the efforts of the private sector for the development of tourism, has led the states to put forward developing policies in the field of tourism. Although this aspect is not as important as its economic aspect, studies on the social effects of tourism are increasing today. Tourism is an area where socialization takes place with the groups participating in tourism, together with the relations between service providers and service providers and service recipients. There is a social area transformed by developing tourism. Being aware of the transformation of the social sphere opens up a field for studies in order to make the social order qualified, fair and developer. The studies carried out and the expression of the current situation are an important requirement to identify the deficiencies and to ensure the desired change and development for development. For this purpose, in our study, in order to understand the sociology of tourism, it has been mentioned in which areas of the society tourism has penetrated and what kind of process it has passed through historically. The scientific importance of tourism sociology as an effort to understand tourism sociology has been expressed and the themes of graduate studies in this field have been evaluated in a general framework.