Memlûk Devleti'nde başkadılık
The office of chief judge under the Mamlûk State
  1. Tez No: 823291
  2. Yazar: SONGÜL AKYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKKUŞ YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Kadılık müessesesinin kurumsallaşma süreci Hz. Peygamber döneminde başlamış ve zaman içerisinde çeşitli değişim ve dönüşümlerle gelişimini sürdürmüştür. Kadılık ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kadılkudatlık (başkadılık) müessesesi ilk olarak Abbâsîler döneminde ihdas edilmiştir. Başkadılık müessesesi ile ilgili en önemli değişiklik Memlûkler döneminde yaşanmıştır. Sultan Baybars, Memlûk hukuk sisteminde yeni bir uygulama geliştirerek daha önce örneğine rastlanılmamış bir adlî teşkilâtlanma sistemini yürürlüğe koymuştur. 1265 yılında uygulanan Dört Başkadılık sisteminde Sultan Baybars, başkent Kahire'de her Sünni mezhep için birer başkadı tayin etmiştir. Dört Başkadılık sisteminin kurucusu olan Memlûkler, Sultan Baybars'ın yapmış olduğu bu yeni adlî yapılanmayla başkadılık müessesesine yeni bir soluk getirmişlerdir. Sultan Baybars, bununla da yetinmeyerek adlî sistemde hızlı bir teşkilatlanmaya giderek Dört Başkadılık sistemini başkent Kahire'nin ardından ülkenin en büyük ve stratejik şehirleri olan Dımaşk, Halep, İskenderiye ve Trablus'da da sistematik bir şekilde uygulamıştır. Bu tezde, Sultan Baybars tafından 1265 yılında başlatılan Dört Başkadılık sistemi, Kahire, Dımaşk, Halep, İskenderiye ve Trablus başkadılıklarının oluşum ve gelişim safhaları; başkadıların tayin-azil gerekçeleri, hilʿat törenleri ve görev alanları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The institutionalization process of the qadi office which started during the Prophet's era, continued its progress with various changes and transformations over time. The qadi and the related institution of qadilqudat (chief judge) were first established during the Abbasid period. The most important change regarding the office of chief judge was experienced in the period of the Mamluks. Sultan Baybars developed a new practice in the Mamluk legal system and put into effect an unprecedented judicial organization system. In the Four Chief Judgeship system, which was put into effect in 1265, Sultan Baybars appointed a chief judge for each Sunni sect in the capital Cairo. The Mamluks, who are the founders of the system of Four Chief Judgeship, brought a new perspective to the office of the Chief Judge through this new judicial restructuring by Sultan Baybars. Sultan Baybars, unfulfilled with this, went further with the reorganization through systematic expansion of the Four Chief Judgeship system in the largest and strategic cities of the country, namely Damascus, Aleppo, Alexandria and Tripoli. This thesis examines the system of the Four Chief Judgeship iniated by Sultan Baybars in 1265; first in the capital Cairo and then expanded major cities of Damascus, Aleppo, Alexandria and Tripoli, through the deep analysis of the grounds for appointment and dismissal of the chief judges, hilʿat ceremonies, and their duties.