Memlük Devleti'nde Abbasî Halifeleri
The Abbasid Caliphs in Mamluk Sultanate
  1. Tez No: 532892
  2. Yazar: MURAT MUSTAFA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez, yedinci asırda Arabistan'da oluşmaya başlayan, geniş bir alana hakim olan ve tabana sirayet eden büyük bir tarihsel iktidarın, zaman içinde gelişim, dönüşüm ve daha sonra da gerileyişini incelemektedir. Memlük Devleti'ndeki Abbasî Halifeleri bahsedilen tarihsel iktidarın ömrünün ahir zamanına tekabül eden tarihsel karakterlerdir. Ancak onlar, yeni koşullar ve tarihsel olaylar içerisinde hiç yok da değillerdir; özellikle, her emirin tahta geçebilme şansı bulunması sebebiyle son derece dinamik olan Memlük Devleti'nin kendine özgü iç siyasal sisteminde, bazen içine çekildikleri sultanlık davasının bir tarafında, bazen tarihsel mirasın simge ve unvanlarıyla törende, bazen sultanın öfkesini çektikten sonra sürgünde, bazen üzerine atılı cürümle hapishanede, bazen sultana yönelik bir suikastın planlanmasında, bazen askerleri cesaretlendirmek için at üzerinde savaş meydanında bazen de hükümdarlık alametleri ile Memlük Devleti tahtında görünürler.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the evolution, transformation and the decline of the great historical power which began to form in the seventh century in Arabian Peninsula and later ruled over a wide area while penetrating to all individuals at the bottom. The Abbasid Caliphs in Mamluk Sultanate are the historical characters who lived in the period of senescence of the mentioned power by staying under the shadow of Mamluk Sultans. But they were not completely absent in the new conditions and historical incidents, especially in the special domestic politic system of Mamluk Sultanate which was very dynamic because of the presence of the chance that every emir could take the power. They appeared sometimes in a reign struggle which they made placed in, sometimes in a ceremony with the symbols and titles of the historical heritage, sometimes in an exile after taking the anger of sultan, sometimes in a prison with the accusations on them, sometimes in an assassination plan which took aim at the sultan, sometimes in a battlefield on a horse for encouraging soldiers and sometimes on the throne of the Mamluk Sultanate with reigning symbols.