Fiziksel dağıtım ve depo yeri seçimi üzerine bir uygulama
Carrying out of physicaldistribution and choosing of the place of store
- Tez No: 82330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
T.C KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ FİZİKSEL DAĞITIM VE DEPO YERİ SEÇİMİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Tez Özeti Bu araştırmanın 1. amacı:“Fiziksel Dağıtım' m işletme faaliyetleri içerisinde yeri ve önemini ortaya koymak ve ne gibi faaliyetleri kapsadığını belirlemek”tir. Bu araştırmanın 2. amacı:“Fiziksel Dağıtım' da tek depo yeri seçiminde kullanılan yöntemin değiştirilmesi ile taşıma giderlerinde nasıl bir değişim sağlanacağını ortaya koymak”tır. Bu araştırmada öncelikle fiziksel dağıtım' in önemi ve kapsamı bir literatür araştırması olarak ortaya konacaktır. îkinci olarak tek depo yeri seçiminde kullanılan“ağırlık merkezi yöntemi”nin bir uygulaması yapılmıştır. Serfleks Yer Karoları A.Ş' nin İstanbul bölgesi için kullandığı depo yeri için hesaplamalar yapılmıştır. Bu araştırma“inceleme türü”bir araştırmadır. Şu an kullanılmakta olan depo yeri ile uyguladığımız yöntem sonucu bulunan depo yerinin taşıma giderleri karşılaştırılacaktır. Makro açıdan bakıldığında bir işletmenin fiziksel dağıtım gider kalemlerinden herhangi birisinde sağlayacağı tasarruf onun için değişik alanlara yatırım yapabileceği bir kaynak olacaktır. Dolayısıyla firmanın büyümesine katkıda bulunacaktır. Günümüz ekonomisinin durumu göz önüne alındığında bunun değeri daha çok anlaşılacaktır. Tezi Hazırlayan : İÜPM 971 1 Turgut Çağrı ŞENTÜRK Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Nilüfer ÇELİKKOL Tez Kabul Tarihi : 16.12.1999-99/16 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. A. Hamdi İSLAMOĞLU Yrd. Doç. Dr. Yılmaz GÖBENEZ
Özet (Çeviri)
T.C KOCAELİ UNIVERSITY SOCIAL SCIENCE INSTITUTE CARRYING OUT OF PYSİCAL DISTRIBUTION AND CHOOSING OF THE PLACE OF STORE SUNMARY The first aim of this study is to establish the importance for the position of physical distribution in business actives and to fix what kind of actives will contain. The second aim of this study is to establish what kind of alteration will contain when methot for choosing the place of store is changed in physical distribution. In this study as a literature study, the importance and extend of phsical distribution will be explaned. Inculuding this, an application for a system of center of gravity that is used for choosing the place of storehas been explained. The payments have been made for the place of store that Serfleks Yer Karoları A.Ş. has been using for Istanbul region. This study is kind research study, the tarnsport expenses of the place of store which is used now, will be compared with the place of store which is found with our methot as a result of our study. When it is thought excessively, the saving which will be had in physical distribution expenses in a business, will reason to invest in different actives. As a result this business will become large when it is thought, in recent economy, the importance of this will be undertstood. Tezi Hazırlayan : Turgut Çağrı ŞENTÜRK Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Nilüfer ÇELİKKOL Tez Kabul Tarihi :16.12.1999- 99/16 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. A. Hamdi İSLAMO?LU Yrd. Doç. Dr. Yılmaz GÖBEBEZ