Ekonomik faktörler ve intihar ilişkisi: Karşılaştırmalı ülke analizi
The relationship of economic factors and suicide: Comparative country analysis
- Tez No: 823313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PASİN COWLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde önemli bir sorun haline gelen intihar vakaları en sık rastlanan ölüm nedenlerinden biri olmaktadır. Bu nedenle intiharlara sebep olan faktörlerin değerlendirilmesi ve ekonomik değişkenlerin intiharlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada 2001 ve 2019 yılları arasında gelişmiş veya gelişmekte olan 63 ülkede işsizliğin intiharlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca potansiyel ilişkinin cinsiyetler arasında nasıl bir farklılık gösterebileceği araştırılmıştır. Panel veri analizi sonucunda erkelerin işsizlik oranı ve erkek intihar ölüm oranları arasında pozitif yönlü bir ilişkinin bulunduğuna yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Ancak kadınların işsizlik oranı ve kadın intihar ölüm oranları arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Analizde alkol tüketim miktarının artmasının erkek intihar ölüm oranlarını artırdığı ve hükümet etkinliğindeki iyileşmenin erkek intihar ölüm oranlarını azalttığını gösteren sonuçlara ulaşılmıştır. Ancak alkol tüketim miktarı ve hükümet etkinliğinin kadın intihar oranları üzerinde bir etkisinin bulunmadığı görülmektedir. Her iki cinsiyet için ise, kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla ve bağımlı nüfus oranındaki artış intihar ölüm oranlarını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Suicides, which have become an important problem in recent days, are one of the most common causes of death. Thus, it is important to evaluate the factors that cause suicides and to examine the effects of economic variables on suicides. In this study, the effect of unemployment on suicides in the period of 2001 and 2019 in 63 developed or developing countries was examined. In addition, the study also investigated how the potential relationship might differ between the genders. The result of the panel data analysis suggests that there is a positive relationship between male unemployment rate and male suicide mortality rate. However, no such results could be found indicating that there is a relationship between the unemployment rate of women and the suicide mortality rate of women. The analysis results show that an increase in alcohol consumption leads to an increased male suicide mortality rate and that improved government effectiveness decreases male suicide mortality rate. However, there is no evidence for the effect of alcohol consumption and government effectiveness on female suicide mortality rates. It was also observed that, for both genders, the increase in the Gross Domestic Product per capita and the dependency ratio results with reduced suicide mortality rates.