Fotoğraf aracılığı ile heterotopik mekan çözümlemeleri
Heterotopic space analysis through photography
  1. Tez No: 823329
  2. Yazar: EBRU İLBEYCİ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHRAN DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fotoğraf aracılığı ile Heterotopik mekan çözümlemeleri adlı bu tez çalışmasında, Michel Foucault'nun tıpsal bir terim olduğu halde tıptan sıyrılıp siyasal ve sosyal alan üzerine taşıdığı, anlam olarak çok katmanlı, açık uçlu ve kışkırtıcı olan heterotopya kavramına yanıt aranmaktadır. Mekansal bir pratik olan, heterotopya kavramı bağlamında, mekan çözümlemelerinin oluşmasında fotoğraf pratiğinin önemini inceleme ve değerlendirme amaçlanmaktadır. Foucault'nun mekansal ve kentsel alanlar üzerine yazılmış iktidar ve birey ilişkileri üzerine yoğunlaşan heterotopta kavramı, evren, doğa, insan üzerinden ayrıca kentin ve bireyin hafızasında keşfedebileceğimiz tarihsel an'lar birikmişliği tespit edilerek heterotopik bir verinin nasıl oluşturulabildiği sorgulanmaktadır. Fotoğrafın maddesel, düşünsel ve kavramsal birlikteliklerini bir arada bulundurması ile katmansal bir ifade aracı olarak heterotopya kavramına olanak sağlayan derinliktir. Ayrıca bu çalışmada, fotoğrafın sadece görsel bir sunu ve sanatsal bir ifade aracı olmamasını değerlendirilmekte ve tüm dünyayı izleyen, salt biçimde gören ve yansıtan, her şeyi kaydederek kendi belleğini oluşturan bizzat kendisinin heterotopya olduğunu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled Heterotopic space analysis through photography, an answer is sought for the multi-layered, open-ended and provocative heterotopia concept that Michel Foucault carries over to the political an social field, although it is a medical term. In the context of the concept of heterotopia, which is a spatial practice, it is aimed to examine and evaluate the importance of photography in the formation of spatial analysis. Foucault's concept of heterotopy, which focuses on power and individual relations, written on spatial and urban areas, questions how a heterotopic data can be created by determining the accumulation of historical moments that we can discover in the memory of the city and the individual, over the universe, nature, human. It is the depth that allows the concept of heterotopia as a layered expression tool, with the photographic material, intellectual and conceptual associations together. In addition, in this study, it is evaluated that photography is not only a visual presentation and artistic expression tool, and it is examined that it is a heterotopia that watches the whole world, sees and reflects it purely, creates its own memory by recording everything.