Türk edebiyatçılarının gezi yazılarında Balkanlar (1900-2000)
The Balkans in the travel writings of Turkish writers
  1. Tez No: 823328
  2. Yazar: MUSTAFA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNAL ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Seyahatnâmeler; Türk edebiyatı tarihinde tercih edilen türler arasında yer almış, birçok alana da kaynaklık etmiştir. Türk edebiyatında Seyahatnâmeler, 19. yüzyıldan itibaren daha modern bir yapıya dönüşmüştür. Balkanlar, tarih boyunca birçok uygarlığa ve ulusa ev sahipliği yaptığı için Türk ve dünya tarihinde önemli bir yere sahiptir. Doğu Avrupa'da yer alan Balkan Yarımadası'na Türkler ilk olarak 4. yüzyılda adım atmıştır. Ancak Balkanları Türk tarihinde bu kadar önemli kılan husus, Osmanlı Devleti'nin yaklaşık 600 yıl boyunca bu coğrafyada hüküm sürmesi ve Türklerin bu toprakları yurt edinip farklı kültürlere yaşama hakkı tanıyarak üstün bir medeniyet kurmasıdır. 19. yüzyıldan itibaren ortaya çıkan isyanlar ve savaşlar neticesinde Osmanlı Devleti, Trakya hariç elindeki Balkan topraklarını kaybetmiştir. Balkanlarda bulunan Türkler azınlık konumuna düşmüş ve birçoğu Trakya, İstanbul ve Anadolu'ya göçmek zorunda kalmıştır. Türk edebiyatçıları da incelediğimiz gezi yazılarında bu coğrafyadaki eserlerimizi ve insanlarımızı ziyaret ederek duygu, düşünce ve gözlemlerini çoğu zaman hüzünlü bir bakış açısıyla dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Travelogues; It has been among the preferred genres in the history of Turkish literature and has been a source for many fields. Travelogues in Turkish literature have turned into a more modern structure since the 19th century. The Balkans has an important place in Turkish and world history as it has hosted many civilizations and nations throughout history. The Turks first stepped into the Balkan Peninsula, which is located in Eastern Europe, in the 4th century. However, what makes the Balkans so important in Turkish history is that the Ottoman Empire ruled this geography for about 600 years, and the Turks made this land their home and established a superior civilization by giving different cultures the right to live. As a result of the rebellions and wars that emerged from the 19th century, the Ottoman Empire lost its Balkan lands, except Thrace. Turks in the Balkans became a minority and many of them had to migrate to Thrace, Istanbul and Anatolia. Turkish writers of letters visited our works and people in this region in their travel writings and expressed their feelings, thoughts and observations from a sad point of view