Modern devletin inşasında, insanların iktidara gönüllü itaatinin, Batılı düşünürlerin görüşleri çerçevesinde incelenmesi
The study of people's voluntary obedience to power, in the construction of the modern state within the framework of the views of Western thinkers
  1. Tez No: 823330
  2. Yazar: SEDA DİDEM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Modern devletin örgütlenme süreci incelendiğinde, sürecin başlangıcının feodal dönemin bitişine tekabül ettiğini, öne süren fikirler mevcuttur. Esas olarak, tarihteki önemli diğer gelişmeler çerçevesinde değerlendirildiğinde ise; Klise'nin otoritesinin zayıflayarak, feodal sistem yapısının çözülmeye başlamasına, yeni teknolojik gelişmelerin meydana gelmesine neden olan Rönesans ve Reform hareketlerinin, modern devletin biçimlenmesinde, önemi yadsınamayacak şekilde bir rol oynamış olduğu düşünülmektedir. Bu çerçevede değerlendirdiğimizde, modern devletin asıl şekline, XVI. ve XVII. yüzyıllarda kavuştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Etienne de La Boétie'nin de Rönesans döneminin getirdiği siyasal ve toplumsal sorunlara ve bunların sonuçlarına tanıklık etmiş olması, nev-i şahsına münhasır olarak tabir edebileceğimiz fikirlerini,“Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev”adlı eserine yansıtarak, siyaset felsefesi literatüründe, tarihin her döneminde önemini muhafaza edebileceği, önemli bir yer edinmesine neden olmuştur. La Boétie eserinde, iktidar ve devlet olgusunun özünü, meşruiyetini sorgularken, bir yandan da insan doğasının, özgür ve eşit olduğu hâlde, insanların gönüllü olarak iktidara kulluk ettiklerini ifade ederek, aslında devlet aygıtının niteliğini ve nasıl kendisini tekrar üretebildiğini ele almış ve iktidara kulluk eden halka da seslenmiştir. Eserde, insanların, siyasal iktidara neden boyun eğme arzusu içerisinde oldukları ve bu siyasal iktidara itaat etmeye niye devam ettikleri tartışılmaktadır. Wilhelm Reich de“Dinle Küçük Adam”adlı eserinde, sahip olduğu iktidar gücünü, yönetilen toplum ve insanlığın faydasına kullanmak yerine, aleyhine kullanmayı tercih etmiş olan; Hitler, Stalin, Himmler, Robespierre gibi siyasi figürlerden örnekler sunarak, sorgulamadan ve çoğunluğa uyarak, popülist olarak tabir edebileceğimiz bir tavırla, bu siyasi figürlerin iktidarına boyun eğen, onların kölesi hâline gelmiş küçük adamları eleştirir ve onlara öğütler verir. Reich'in,“Kişilik Çözümlemesi”adlı eserinde ise ifade edilen“mazoşist karakter”kavramı, Fromm ve Adorno'nun, otoritaryenizm ile ilgili literatüre kazandırmış oldukları eserlerinde önemli bir yer edinerek, Freudyen ve Marksist bir otoritaryenizm kavramı kullanan, Frankfurt Okulu düşünürlerini de önemli bir ölçüde etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı; La Boétie'nin ve Wilhelm Reich'in insana ve insan doğasına bakış açılarının, N. Machiavelli ve toplum sözleşmeci düşünürlerin görüşleri ile karşılaştırılarak, devlet ve iktidar olgusunun, insan doğasına dair görüşler esas alınarak, insanların neden iktidara gönüllü olarak itaat ettiklerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
When the organizational process of the modern state is examined, there are ideas suggesting that the beginning of the process corresponds to the end of the feudal period. In fact, when evaluated within the framework of other important developments in history, it is believed that the Renaissance and Reform movements, which weakened the authority of the Church, caused the feudal system structure to begin to unravel, new technological developments to occur, played an undeniable role in the formation of the modern state. When we evaluate it in this context, it will not be wrong to say that the modern state has reached its original form within these centuries, 'XVI. and XVII.'. It is important that Etienne de La Boétie also witnessed the political and social problems brought about by the Renaissance and their consequences, reflecting his ideas, which we can describe as unique, in his work titled“Discours de la Servitude Volontaire”and it is important that he can preserve its importance in political philosophy literature in every period of history. While questioning the essence and legitimacy of power and the state in his work, La Boétie, on the other hand, expresses that people voluntarily serve power even though human nature is free and equal, in fact, he discussed the nature of the state apparatus and how it can reproduce itself, and he also called out to the people who worship that power. In the book, it is discussed why people desire to submit to political power and why they continue to obey this political-power. Wilhelm Reich also presented examples of political figures such as Hitler, Stalin, Himmler, Robespierre, who preferred to use his power against the benefit of the ruled society and humanity in his work titled“Rede an den kleinen Mann”, without questioning and obeying the majority, in an attitude that we can describe as a populist. He criticizes and counsels the little men who submit to the power of these political figures, who have become their slaves. The concept of“masochistic character”expressed in Reich's“Charakteranalyse”gained an important place in the works of Fromm and Adorno on authoritarianism, and influenced the thinkers of the Frankfurt School who used a Freudian and Marksist concept of authoritarianism. The aim of this study is to examine why people voluntarily obey the power by comparing the perspectives of La Boétie and Wilhelm Reich on human and human nature with the views of N. Machiavelli and social contract thinkers, based on the views on the state and power, human nature.