Kamusal alanda sanat çalışmaları: İzmir ili örneği
Work of art in public arena: Sample of Izmir city
  1. Tez No: 823337
  2. Yazar: ALİ HAYDAR BİNGÖLBALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHRAN DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanların yaşadığı tarihi süreçte göçebelikten yerleşik düzene geçmesi ile kent alanları ve bunun sonucunda kamusal alanlar oluşmuştur. Kamusal alan, halkın çoğunlukla zaman geçirdiği, paylaşımlarda bulunduğu, günlük yaşamın sürdüğü ortak bir yaşam alanı içinde kamuoyunu oluşturduğu ve toplumsal etkinliklerin düzenlenip sergilendiği yerlerdir. Kamusal alan kavramında serbest erişim, toplumsal eşitlik ve eşit katılım nitelikleri mevcuttur. Dolayısıyla sokaklar, caddeler, parklar, ve meydanlar daha pek çok benzeri yerler kamusal kavram özelliklerini taşıdıkları için kamusal alanlar olarak söylenebilir. Kent bütününde yer alan bu alanlar, kentin sosyal, kültürel, ekonomik ve politik niteliklerine kadar belirleyici olduğu söylenebilir. Kamusal alanda veya benzeri yerleşkelerde uygulanan sanat eserleri“kamusal sanat”olarak değerlendirilir. Kamusal sanatın toplum içindeki etkileşimi diğer sanat türlerine göre daha hızlı olduğundan dolayı daha fazla kişiye ulaşımı sağlamış olur. Her sanat objesinin taşıdığı ve anlatmak istediği bir kaygıyı düşünüldüğünde, kent yaşayanlarına en çabuk ulaşılacak yer olarak kamusal alanların önemi daha da ön plana çıkmış olur. Kamusal alanın toplum yaşayanların üzerinde bıraktığı izlenimleri ile birlikte, bu alanda yer alan sanat çalışmaları kentlerin olmazsa olmazı olmuşlardır. Önceleri herhangi bir konuyu veya nesneyi betimlemiş olan kamusal alan çalışmaları, sonraları modern sanatın etkisiyle soyut yapıtlar yerini almıştır. Daha sonrasında ise kamusal alanlarda çeşitli materyallerle kullanılarak yeni biçimsel ifadeli çalışmalarla kentlere zenginlik katmıştır. Bu araştırmada kent bütününün oluşmasında önemli bir faktör olan kamusal alanda sanat çalışmaları ele alınmıştır. Ege Bölgesinde önemli bir konuma sahip İzmir İl merkezindeki kamusal alanda sanat çalışmalarını açıklanmış, tasnif edilmiş, estetik değerleri üzerinde durulmuş ve İzmir'de Kamusal alanda sanatın gelişmesine ve sürdürebilirliğine katkı sağlayacak genel anlamda tavsiyelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the transition of mankind from nomadism to settled order in the historical process, urban areas and public spaces were formed as a result. Public spaces are places where people mostly spend time, share, form public opinion in a common living space where daily life goes on, and where social events are organized and exhibited. The concept of public space has the qualities of free access, social equality and equal participation. In this context, streets, parks, avenues, squares and many other places can be understood as public spaces. These areas can be said to be decisive from the socio-economic status of the city to which they belong to the cultural and political identity. Works exhibited in public spaces or similar settlements are considered“public art”. In this regard, the communication of public art with society is faster than other types of art and reaches more people. Considering that every art object carries a concern that it wants to express, the importance of the public space, which is the fastest place to reach the society, comes to the fore even more. Together with the effects of public space on society, the art works in this area have become a sine qua non of cities. Art works and events held in public spaces are constantly interacted with by the residents of the city. This situation brings with it a number of criteria while revealing the artistic work. Artistic moves, which are constantly changing over the periods experienced, represent the physical and social identity of the city, as well as reflect it to the city as a protest approach. In this research, one of the factors that are active in the formation of the city is public spaces. It is a fact that the current art works in these areas have a great impact on the whole city. However, we can say that it will contribute to the development of the city in its new artistic works. In addition, the values of creating the own essence of Izmir province, which is in an important position in the Aegean region, were emphasized and the problems and possibilities arising in this sense were evaluated. As a result, recommendations were generally included in the sustainability of the province.