Human rights and the enlargement of The European Union: Obligation or impediment? – comparative case studies of Spain, Portugal and Turkey
İnsan hakları ve Avrupa Birliği'nin genişlemesi: Yükümlülük mü engel mi? - İspanya, Portekiz ve Türkiye'nin karşılaştırmalı örnek olay incelemeleri
- Tez No: 823353
- Danışmanlar: PROF. DR. MERVYN FROST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Kent
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, Uluslararası İlişkiler alanında gelişmekte olan insan haklarını dünya siyasetinde uluslararası bir mesele olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin odak noktası, Haziran 1992'de Lizbon'da toplanan Avrupa Konseyi'nin sonuç bildirgesinde insan hakları ve temel özgürlüklere saygıyı bir kriter olarak ortaya koyan Avrupa Birliği'dir. Bu nedenle, AB'ye gelecekteki katılımlar geçmişten farklı koşullarda gerçekleşecektir. Yeni kriterler dizisi muhtemelen yerine getirilmesi gereken yeni yükümlülükler getirecektir. Türkiye'deki insan hakları sorunları, Birliğe tam üyeliğinin önündeki en büyük engellerden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'deki insan hakları uygulamalarına ilişkin temel argümanların yanı sıra Türkiye'de insan hakları mevzuatı ve uygulamasındaki son gelişmeler incelenmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımında“insan hakları”kriterinin önemi belirlenmeye çalışılırken, demokrasiye geçiş ve AB'ye tam üyelik sürecinde karşılaştıkları benzer insan hakları sorunları nedeniyle İspanya ve Portekiz ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is aimed at exploring human rights as an international concern in world politics which is also a developing area in the field of International Relations. In particular, the focus of the dissertation is on the European Union which has put forward respect for human rights and fundamental freedoms as a criterion in the conclusions of the European Council in Lisbon in June 1992. Therefore, future accessions to the EU will take place in conditions different from the past. The new set of criteria is likely to bring new obligations to meet. The human rights issues in Turkey have been considered as one of the major obstacles for her full-membership to the Union. In this context, the main arguments on human rights practices in Turkey are examined as well as the recent developments in human rights legislation and its implementation in Turkey. In trying to identify importance of the“human rights”criterion in Turkey's accession to the European Union, the comparison is made with Spain and Portugal because of the similar human rights problems which they faced during their transition to democracy and the full-membership period of the EU.