Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı saptanan hastalarda fibrozisi öngörmede kullanılan non-invazif skorlamalar (APRI, FIB-4, NAFLD Fibroz Skoru) ile trigliserid/ HDL oranının karşılaştırılması
Comparison of non-invasive scoring systems (APRI, FIB4, and NAFLD fibroscan) and the triglyceride/HDL ratio in predicting fibrosis in non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) patients with detected liver disease.
  1. Tez No: 823363
  2. Yazar: BİLAL CANGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHBAB, UZMAN DR. EMRE HOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı saptanan hastalarda Trigliserid/HDL oranının fibrozisi öngörmede kullanılmakta olan Non-invazif skorlamalar (apri, fib4 ve nafld fibroz skoru) ile karşılaştırılması ve bu skorlamalara üstünlüğü olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, geriye dönük bir kesitsel çalışma tasarımına sahiptir. NAFLD tanısı konmuş hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelenmiştir. NAFLD tanısı konmuş olan hastalar çalışma popülasyonunu oluşturmaktadır. Haseki eğitim ve araştırma Hastanesi dahiliye polikliniğine 2022-2023 yılı arasında başvurmuş olan hastalardan gerekli kriterleri karşılayan 198 hasta seçilmiştir. Hasta dosyaları, elektronik sağlık kayıtlarından ve laboratuvar veri tabanlarından elde edilen verilerle retrospektif olarak incelenmiştir. Demografik veriler (yaş, cinsiyet), klinik özellikler (vücut kitle indeksi, diyabet varlığı), biyokimyasal parametreler (aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, trigliserid,HDL,trombosit,HbA1c,albümin,T.kolesterol,LDL,glukoz,nötrofil,lenfosit,kreatinin,ürik asit, hemoglobin), non-invazif skorlamalar (APRI, FIB-4, NAFLD Fibroz Skoru,) ve trigliserit/HDL oranı bulguları kaydedilmiştir. APRI, FIB-4 ve NAFLD Fibroz Skoru, hastaların laboratuvar verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Her bir skorlama yöntemi için gerekli olan formüller ve hesaplama yöntemleri literatürde tanımlanmış olan standart protokoller kullanılarak uygulanmıştır. Trigliserid/HDL oranı, her hastanın trigliserid ve HDL kolesterol düzeylerinin birbirine oranlanmasıyla hesaplanmıştır. Bu oran, her hastanın laboratuvar sonuçlarından elde edilmiştir. Toplanan veriler istatistiksel analiz için kullanılmıştır. Non-invazif skorlamaların ve Trigliserid/HDL oranının fibrozisi öngörmek için doğruluk, duyarlılık, özgüllük ve pozitif/negatif prediktif değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca, skorlamaların ve trigliserid/HDL oranının fibrozisi erken evrede tespit etmedeki üstünlüğü değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler, uygun istatistiksel yazılımlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalardan 50'şer kadın ve erkek hastada hepatosteatoz mevcutken, 57 kadın ve 41 erkek hastada hepatosteatoz mevcut değildi. Hepatosteatozu olan grupta yaş ortalaması 53.17 iken hepatosteatoz olmayan grupta 46,71 olarak hesaplandı. WBC (lökosit sayısı), nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, glukoz, HbA1c, AST, ALT, total protein, total kolesterol ve trigliserid değerleri hepatosteatozu olan, HDL değeri ise hepatosteatozu olmayan hastalarda istatistiksel anlamlı olarak daha yüksekti. Hastalar non invaziv hastalık değerlendirme metodlarına göre analiz edildiğinde; trigliserid/HDL oranının, vücut kitle indeksinin, APRİ skorunun, NAFLD fibrozis skorunun hepatosteatozu olan hastalarda istatistiksel anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü. AST/ALT oranı ise hepatosteatozu olan hastalarda olmayanlara göre daha düşüktü. Yapılan ROC Curve analizinde, Trigliserid/HDL oranının cut-off değeri 3,25 olarak alındığında; 3.25'in altındaki değerlerin hepatosteatozu olmayan, 3.25 ve üstündeki değerlerin ise hepatosteatozu olan hastaları %80 sensitivite, %83 spesifite ile gösterdiği saptandı. Sonuç: Trigliserid/HDL oranı, pratik bir öngörü aracı olarak hepatosteatozu tahmin etmek için kullanılabilir. Diğer noninvaziv skorlama sistemlerine göre daha kullanışlı olabilir çünkü fibrozisi değil, hepatosteatozu öngörebilir. Ancak, bu oranla ilişkilendirilmiş hepatosteatozu belirlemek için kesin bir cut-off değeri henüz belirlenmemiştir. Araştırmamızda tespit edilen cut-off değeri, hastaların hepatosteatozu tetkik etmek ve takip etmek için yönlendirilmesine yardımcı olabilir, bu da olası komplikasyonların önlenmesi ve toplum sağlığı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the triglyceride/high-density lipoprotein (TG/HDL) ratio with non-invasive scoring systems (APRI, FIB-4, and NAFLD Fibrosis Score) in predicting fibrosis in patients diagnosed with non-alcoholic fatty liver disease. The objective is to determine whether the TG/HDL ratio has superiority over these scoring systems. Materials and Methods: This study has a retrospective cross-sectional study design. Retrospective review of demographic, clinical and laboratory data of patients screened for NAFLD. Establishes the study characteristics of patients who have been placed on NAFLD storage. 198 patients with the required criteria were selected from the family who applied to the Haseki Training and Research Hospital internal medicine outpatient clinic between 2022 and 2023. Retrospective conclusion with data obtained from patient files, electronic health records and laboratory databases. Demographic data (age, gender), clinical features (body mass index, presence of diabetes), biochemical (aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, triglyceride, HDL, platelet, HbA1c, albumin, T. cholesterol, LDL, glucose, neutrophil, lymphocyte, creatinine , uric acid, hemoglobin), non-invasive scoring (APRI, FIB-4, NAFLD Fibrosis Score,) and triglyceride/HDL ratios. APRI, FIB-4 and NAFLD Fibrosis Score were calculated using patient laboratory data. The formulas and calculation methods required for each scoring method were applied using standard protocols defined in the literature. This ratio was obtained from the results of each laboratory. Collected data were used for analysis. Accuracy, precision, health, and positive/negative predictive values of non-invasive scorings and triglyceride/HDL-utilizing fibrosis were calculated. In addition, the superiority of scoring and triglyceride/HDL amount in detecting fibrosis at an early stage was evaluated. Statistical analyzes were performed using appropriate restriction software. Result : Out of the patients included in the study, hepatosteatosis was present in 50 women and 50 men, while it was absent in 57 women and 41 men. The average age in the group with hepatosteatosis was calculated as 53.17, while it was 46.71 in the group without hepatosteatosis. WBC (white blood cell count), neutrophil count, lymphocyte count, glucose, HbA1c, AST, ALT, total protein, total cholesterol, and triglyceride levels were statistically significantly higher in patients with hepatosteatosis, whereas HDL levels were statistically significantly lower in patients without hepatosteatosis. When patients were analyzed according to non-invasive disease assessment methods, it was observed that the triglyceride/HDL ratio, body mass index, APRİ score, and NAFLD fibrosis score were statistically significantly higher in patients with hepatosteatosis. The AST/ALT ratio, on the other hand, was lower in patients with hepatosteatosis compared to those without it. In the ROC Curve analysis, when a cut-off value of 3.25 was taken for the triglyceride/HDL ratio, it was determined that values below 3.25 indicated patients without hepatosteatosis, while values at or above 3.25 indicated patients with hepatosteatosis with 80% sensitivity and 83% specificity. Conclusion: The triglyceride/HDL ratio can be used as a practical predictive tool for estimating hepatosteatosis. It may be more practical compared to other non-invasive scoring systems because it can predict hepatosteatosis rather than fibrosis. However, a definite cut-off value for identifying hepatosteatosis associated with this ratio has not been determined yet. The cut-off value we identified in our study may assist in directing patients for hepatosteatosis assessment and monitoring, which is important for preventing potential complications and public health.