Örgütlerin etkinleştirilmesinde yönetici geliştirmenin önemi ve bir uygulama
The importance of the improvement of a manager in making the organizations active and relatization
  1. Tez No: 82339
  2. Yazar: LEYLA İÇERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
XI ÖZET Gelişme halindeki ülkelerin karşılaştıkları en büyük güçlük sermaye kıtlığın dan çok yetişmiş yönetici personelin yetersizliğidir. Teknolojideki hızlı gelişmeler yöneticilerin yeniliklerden haberdar olmasını gerektirmektedir. Bu da ancak yöneti cilerin iyi bir yönetici eğitiminden geçmelerine bağlıdır. Bütün örgüt yöneticileri, işletmelerin etkinleştirilmesinde yönetici geliştirmenin birinci derecede etkili oldu ğunu savunmaktadırlar. Buna göre örgütlerin amaçlarına ulaşmalarında yönetici ge liştirmenin öneminin belirlenmesi çalışmamızın başlıca amacını oluşturmaktadır. Yöneticilerin görevi, örgütsel amaçları etkili ve verimli bir şekilde gerçek leştirmektir. Yönetici geliştirme çabalarıyla yapılmak istenen ise yöneticilerin uz manlık alanlarıyla ilgili bilgilerini artırarak, onlara daha geniş bir bakış açısı kazan dırmaktır. Böylece yöneticilerin, örgüt amaçlan doğrultusunda bir program dahilin de eğitilmeleri, işletmelerin, verimli bir şekilde çalışıp, gelişmelerinde etkili olacaktır. Ankara ili ve çevresinde faaliyet gösteren büyük işletmeler ile sınırlandırılan“ Örgütlerin Etkinleştirilmesinde Yönetici Geliştirmenin Önemine İlişkin Bir Araş tırma”yapılmıştır. Bu araştırmayla, teori ile pratik arasında bir uyumun olup olma dığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmamıza katılan yöneticiler, katıldıkları eğitim programlarının hem kendi yönetsel gelişimleri, hem de örgütleri açısından faydalı olduğunu düşünmekte dirler. Yöneticilerin bu tür programlara katılmaları, firmaların faaliyetlerinin ve örgüt yönetimlerinin, amaçlara ulaşma başarılarını arttırmaktadır. Çalışmamızdan; örgütlerin, yöneticilerini geliştirmelerinin, işletmelerin eko nomik ve sosyal açıdan gelişmelerine katkı sağlayacağı, örgütsel iklimin güçlenece ği, yöneticilerin liderlik yeteneklerinin gelişeceği, örgütlerin bilgi teknolojilerinden yararlanma kapasitelerinin artacağı, örgüt içi çatışma ve yabancılaşmayı azaltacağı, işletmelerin, sürekli değişen ve gelişen ortamlara uyumunun artacağı, örgütsel kül türün gelişimine katkı sağlayacağı ve örgütlerin stratejik analizlerini daha başarılı gerçekleştirebilecekleri ve bu yolla da işletmelerin amaçlarına ulaşmalarına katkı sağlayacağı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
xu ABSTRACT The biggest difficulty of developing countries encountered lacks of sufficient managers, not lack of capital. Rapid developments in technology have necessitated managers to in form innouations. This merely depends on to have a better management education for managers. All organization managers said that to be effective on the first degree of developing manager for the organizational activities. To this, becoming definite of the importance of developing manager consists of major aims of our study for reaching goal of organizations. The task of the managers has made real organizational goals effectively and productively. What is wanted to be done to develop manager is to gain them a better point of view, increasing their knowledge in specialty areas. So, their being educated with in a program for organizational goals will be effective on developments and productivity of the organizations. A research about the importance of developing manager for being activated of organizations has been done only a limited big organizations in Ankara prouince and around with this research, if there is an adjustment between theory and implementation has been tried to be explained. Managers participated to our research think that educational programmes (they were) participated were useful both their own and managerial developments and their organizations. Participants to this kind of programmes of the managers have increased the successes of reaching goal of the firms and organization managements. As a consequence, this study has shown that if the organizations develop their managers, their developments as an economical and social will increase, organizational climate will be powerful, the abilities of the leadership of managers will progress, the capasities of utilizing from information technologies will increase, the conflict and becoming strangers to each other with in organization will decrease, the integration of the organizations to atmospheres developed and changed continuous will increase. It will help to progress of organizational culture and organizations will be able to realize their strategical analyzes so that it will help reaching to goals of organizations.