12 numaralı Niğde Şer'iyye Sicil Defteri
Niğde province 'şer'iyye sicili' connonical registration notebook numbered 12
  1. Tez No: 82340
  2. Yazar: TARKAN KIRLANGIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET 12 Numaralı Niğde Şer' iye Sicil Defteri 'nin 63 sayfalık bölümünün yaklaşık ilk on sayfası İ'lamlar'dan oluşmaktadır. Burada Kadı'nın; alım-satım, vasi tayini, vekâlet, miras gibi konularda verdiği kararları ihtiva etmektedir. Burada yer ve hadisenin özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatılmış ve buna tanıklık eden kişilerde adlarıyla birlikte izah edilmiştir. Bundan sonra ki sayfalar son sayfa hariç Hüccetler' den meydana gelmiş mahkeme tutanaklarıdır. Bunlar da konularını; alacak verecek, nafaka, evlenme-boşanma, mihir, ibra ve iskat, emlak ve emvalin fuzulen zabtı ve müdahaleye dair belgelerden oluşmaktadır. Bu kısımda da anlatılan mevzular tafsilatlı bir biçimde tutanaklara dökülmüş ve hazır olan şahitlerin huzurunda zabt altına alınmışlardır. Ayrıcı dikkat çeken bir husus gayr-i müslimlere ait bir çok tutanakta bu bölümde yer almaktadır. Özellikle kişi adlarının lakaplarıyla birlikte verilmesi o dönem sosyal özellikleri içerisinde yer almaktadır. Yine tarihlendirmeler üzerinde de titizlikle durulmuştur. Buna göre bütün bu tutanaklar 1897 yılında kâğıda geçirilmiş ve o dönem Niğde, Konya, Aksaray ve civar bölgelerde yaşanan hadiseler mahkeme kayıtlarında yer almıştır. Son sayfa yine bir İ'lam kaydıdır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nearly the first ten pages of section, including 63 pages of Niğde Cannonical Registration Note-book Numbered 12, is comprised of Judicial decerees. Those decrees inculde the judge's judgements about the subjects like trade, deputy designation, deputation and inheritance. In those decrees, the peculiarities of events and places, and the people who witnessed them were written with their names in details. Subsequent page, except the last page, are lawcourt minutes which inculde Title- deeds. Those deeds get their subject matters from the documents related to busying and selling, alimony, marriage divorcement, approval and annul money taking possession of unlawfully squatted state and shops, and interference. The subjects in those passages were written as proceedings in details and were registered in presence of attending witnesses. Also, the point which atracted attention was that minutes concerning non-muslims took place in this part. Especially writing of the people's names together with their nidenames took place in the social peculiarities of that age. Chronicles were dwelt on delicately as well. In view of these, all of those minutes were committed to paper in 1 897 and in that age the events, which were experienced in Niğde, Konya, Aksaray and neighbourhood areas, took place in lawcourt minutes. The last page is a Judicial decree registration, too.