Bankacılık sektöründe risk yönetimi; Döviz kuru ve faiz oranı riski açısından swap tekniği
  1. Tez No: 82338
  2. Yazar: ŞÜKRAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Risk, bir zarar, kayıp vb. durumlarda yol açabilecek bir olayın ortaya çıkma ihtimali, zarara uğrama tehlikesi şeklinde tanımlanmaktadır. Konumuz bankacılık sektörü ile ilgili olduğuna göre bankacılık sektöründe risk, başarılı olmak yerine başarısız olmayı ifade eden biri kavramdır. Riskler genel olarak üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar; Pazar yapısı riskleri, bilanço yapısı riskleri ve genel işletme riskleridir. Bankacılık sektörü için önemli olan bilanço yapısı riskleridir. Bilanço yapısı riskleri de yatırımın geri dönmeme riski, likidite riski, operasyon riski, faiz oranı riski ve döviz kuru riski olmak üzere beş gruba ayrılmaktadır. Risk yönetim teknikleri ise; bankaların karşılaştıkları bu riskleri minimize etmek için kullandıkları yöntemdir. Bu teknikler ise; forward, opsiyon, futures ve swap olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since we are dealing with the banking sector, the risk in the banking sector has a negative meaning rather than a positive one. Risks can be categorized into 3 groups. These are the risks about the marketing features, the risks abaut balance sheet features and the risks of general manegement. The risks which is important for the banking sector is the risk of the balance sheet features. Balance sheet risks are categorized under 5 risk groups. These are the of non returning investment, the risk of liquidity, the risk of operation, the risk of interest rate and the risk of currency rate. The techniques of risk management are the techniques which are used to minimize the risk faktors in the banking sector. These techniques are categorized into 4 groups as forward, option, futures and swap.