Investigation of one dimensional longitudinal stress waves in bars
- Tez No: 8234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. ORHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÇUBUKLARDA TEK BOYUTLU EKSENEL GERİLME DALGALARININ İNCELENMESİ TORQSLU, Rıdvan Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bolümü, Ylisans Tezi Tez Yöneticisi : DoçJDr. R.Orhan YILDIRIM 114 Sayfa, Şubat 1990 Ö2ET Bu çalışmada, çubuklarda eksenel yönde bir uçtan verilen bir darbenin yarattığı gerilme dalgaları tek boyuta indirgenerek incelenmiştir, Çubuk boyunca herhangi bir kesitteki gerilmenin belirlenmesi için tek boyutlu gerilme dalgası denkleminin basitleştirilmiş çözümü kullanılmıştır, Bu amaçla geliştirilen iki bilgisayar programı yardımıyla çubuklardaki gerilme dalgasının yayılmasını gösteren Yer-2aman diyagramı, herhangi bir kesitte, belirtilen ana kadar gerilme ve his değişimleri ve gerilmenin zamana göre ve tüm çubuk boyunca olan üç boyutlu değişimi elde edilebilmektedir, Geliştirilen programlarla sabit kesit alanlı çubukların yanısıra, faturalı ve konik ara parçalı çubuklardaki eksenel gerilme dalgaları da incelenebilrnektedir, Çubuklardaki eksenel gerilme dalgaları sonlu elemanlar metodu kullanılarak ta incelenmiştir, Sonlu elemanlar analiz paket programı ANSYS kullanılarak elde edilen sonuçlar tek boyutlu gerilme dalgaları yöntemiyle bulunan çözümlerle karşılaştırılmıştır. Anahtar Sözcükler; Tek boyutlu gerilme dalgası, Çubuk, Gerilme dalgası. Elastik dalga, Darbe. Bilim Kodu : 625.03.02 iv
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ONE DIMENSIONAL LONGITUDINAL STRESS WAVES IN BARS TOROSLU, Rıdvan Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering, MS. Thesis Supervisor ; Assoc.Prof.Dr. RjOrhan YILDIRIM 114 Pages, February 1990 ABSTRACT The aim of this work is to investigate one dimensional stress waves in bars subjected to an axial impact loading at one end. Simplified solution of one -dimensional stress -wave theory is applied for the determination of the stress state at any section along the bar. Two computer programs are developed to obtain the pattern of stress wave propagation called as Space-Time diagram, stress, velocity and displacement changes up to a specified time for any section, and three-dimensional stress versus time curve for the total length of bars. It is also possible to examine stress waves in multi stepped and conical bars using the developed programs. The finite element method is also used to investigate stress waves in bars. Solutions obtained by using the finite element analysis package program ANSYS are then compared with the results of the one-dimensional stress wave theory. Keywords : One-dimensional stress wave, Bars, Stress wave, Elastic wave, Impact Science Code: 625.03.02 iii