Computer aided analysis of wire and tube drawing
- Tez No: 8233
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET TEL VE BORU ÇEKME İŞLEMLERİNİN BİLGİSAYAR YARDIMIYLA ANALİZİ ATA Faruk Yüksek Lisans Tezi, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilgin KAFTANO?LU Şubat 1990, 127 sayfa Tel ve boru çekme işlemleri tarih boyunca birçok teorik ve deneysel araştirmamn konusunu teşkil etmişlerdir. Buna rağmen, bu işlemlere ilişkin olarak kesin teoriler henüz geliştirilememiştir. Bu çalışmada tel ve boru çekme işlemlerindeki gerilme analizi için eğrisel bir koordinat sistemi üzerinde kuvvetlerin dengelenmesi metodu kullanılmıştır. Bu üç boyutlu gerilme-şekil değiştirme problemi sonlu farklar yöntemi kullanılarak çözülecektir. Malzeme modeli olarak izotropik olmayan ve şekil değiştirme ile sertleşen bir model kullanılmıştır. Problemin sayısal analizi için gerekli formüller plastisite ve üç boyutlu denge eşitliklerine dayalı olarak çıkarılmıştır. Bu formülasyona ilişkin olarak sayısal çözüm elde etmek için bir algoritma geliştirilmiştir. Sınır koşullarına ilişkin bilginin yetersiz olması nedeniyle üretilen bilgisayar programından kabul edilebilir bir sonuç almak mümkün olamamıştır. Sonlu farklar yöntemi yeterli sonuçlar vermeyince onun yerine slab tekniği kullanılarak çözüm aranmıştır. Bu teknikle yeni bir çözüm metodu geliştirilmiştir. Bu teknikle çözümde aynı malzememodeli kullanılırken kayma gerilmeleri gözönûne alınmamıştır. Tel ve çekme işlemlerinin gerilme-şekil değiştirme analizleri konusunda Turbo Pascal 1.1 Bilgisayar programlama dili kullanılarak Apple Macintosh bilgisayarlarında çalışabilecek bir bilgisayar programı gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları daha önce yapılmış analitik ve deneysel çalışmaların sonuçlarıyla sayısal ve grafiksel olarak karşılaşünlmıştır. Anahtar Kelimeler Plastik Şekil Değiştirme, Metal İşleme, Metal Çekme, Soğuk Çekme, Bilgisayar Yardımıyla Tasarım. Bilim Dalı Sayısal Kodlan : 625.02.07, 625.03.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED ANALYSIS OF WIRE AND TUBE DRAWING ATA, Faruk M.S. In Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Bilgin KAFTANO?LU February 1990, 127 pages Wire and tube drawing processes have been the subject of many theoretical and experimental investigations throughout the history. However, exact theories for these processes have not yet been developed. In this study, the equilibrium method for the stress analysis of the wire and tube drawing processes was employed using a curvilinear coordinate system. The three dimensional stress-strain problem is to be solved by a finite difference model. The case was treated as anisotropic and strain-hardening. The formulation was developed using both the plasticity and equilibrium equations. An algorithm was generated on this formulation for the numerical solution. Due to the insufficient information about the boundary conditions, an acceptable solution could not be found from the computer study. As the finite difference method did not provide satisfactory results, this method was replaced with the slab technique. Another algorithm was generated using this technique. The same material model is employed in this technique. The effect of shearing is ignored. A computer program was developed for the stress-strain analysis on 111both the wire and tube drawing processes, for Apple Macintosh computers using Turbo Pascal 1.1 language. The results of the study were compared with the previously made analytical and experimental studies both numerically and graphically. Key words : Plastic Deformation, Metal Working, Metal Drawing, Cold Drawing, Computer-Aided Design (CAD). Science Codes : 625.02.07, 625.03.02 IV