Çevresel değer tutumunun yeşil tüketim davranışları üzerindeki etkisinde çevresel duyarlılığın aracılık rolü: Konya ili örneği
Intermediation role of environmental awareness on the effect of environmental value attitude on green consumption behaviors: The case of Konya
  1. Tez No: 823410
  2. Yazar: FEYZA HANGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nüfus artışı, küreselleşme ve sanayileşmenin getirmiş olduğu tüketim çılgınlığı, çevreyi olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Günümüzde artan çevre sorunları ve artık önlenemeyecek düzeyde olması canlı sağlığını olumsuz bir şekilde etkilediğinden aynı zamanda tüm yaşamı tehdit eder düzeye ulaşmıştır. Bu olumsuzluklar üzerine hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve bireysel olarak tüketiciler önleyici tedbir almak için çalışmalara başlamıştır. Bu çalışmada öncelikle çevre ve çevre sorunlarının öneminden bahsedilmiş, ardından çevresel sürdürülebilirliğe, yeşil yaklaşım ve yeşil tüketim davranışlarına yer verilmiştir. Araştırmada örneklemin belirlenmesinde olasılıksız örneklem tekniği esas alınmıştır. Selçuklu, Meram ve Karatay gibi Konya'nın merkez ilçelerinde yaşayan 18 yaş üstü sosyo-demografik özelliklere sahip 400 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Bireylerin çevre kaygıları ve çevreci tüketim davanışı boyutları arasında aracılık eden kavramların neler olduğu, tutumluluk ile çevreci tüketim davranışı boyutları arasındaki doğrudan ilişkiyi açıklamak üzere nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı; çevre konusunda tüketicilerin değer, tutum, bilgi, davranış ve duyarlığını incelemek ve çevre bilincinin tüketicilerin satın alma alışkanlıklarına ne derece yansıdığını ortaya koymaktır. Bu noktada, tüketicilerin demografik özelliklerinden gelir, cinsiyet, medeni durum ve yaşları incelenmiş olup cinsiyet ve eğitim faktörünün çevreye karşı değer, duyarlılık ve yeşil tüketim alışkanlığını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle kadın tüketicilerin, çevresel değer ve çevresel duyarlılık konusunda bilgi durumlarını yeşil ürün satın alma davranışlarına da yansıttığı ve daha yeşil tüketici oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The consumption frenzy brought by population growth, globalization and industrialization negatively affects the environment. Today, increasing environmental problems and the fact that they cannot be prevented have negatively affected the health of living things, and at the same time, it has reached the level that threatens all life. Governments, non-governmental organizations and individual consumers have started to work to take preventive measures. In this study, first of all, the importance of environment and environmental problems is mentioned, then environmental sustainability, green approach and green consumption behaviors are included. The improbable sampling technique was used to determine the sample in the study. A survey was conducted with 400 people over the age of 18 with socio-demographic characteristics living in central districts of Konya such as Selçuklu, Meram and Karatay. Quantitative research method was used to explain the concepts that mediate between environmental concerns and environmental consumption behavior dimensions of individuals, and the direct relationship between thrift and environmental consumption behavior dimensions. The aim of this study; The aim is to examine the values, attitudes, knowledge, behaviors and sensitivity of consumers about the environment and to reveal the extent to which environmental awareness is reflected in the purchasing habits of consumers. At this point, income, gender, marital status and age of the consumers were examined and it was concluded that the gender and education factor affected the environmental value, sensitivity and green consumption habits. It has been concluded that especially female consumers reflect their knowledge of environmental value and environmental sensitivity to their green product purchasing behavior and they are greener consumers.