Investigating the neurophysiological foundations of judgment of learning: An event-related potential study
Öğrenme kararının nörofizyolojik temellerinin incelenmesi: Bir olay-ilişkili potansiyel çalışması
- Tez No: 823449
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bellek ve öğrenme süreçlerini izleme becerisi uyumlayıcı tür davranışlar için çok önemlidir. Üstbilişsel karar türlerinden biri olan Öğrenme Kararı (ÖK), bu becerinin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. ÖK'nin ve bu üstbilişsel sürecin bellekle ilişkisinin altında yatan bilişsel mekanizmalara dair farklı hipotezler öne sürülmüştür. Bu çalışmada, Olay-İlişkili Potansiyel (OİP) yöntemi kullanılarak ÖK'nin nöral temsillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Uyaran olarak kelime çiftlerinin kullanıldığı bir olaysal bellek görevine yetmiş iki genç yetişkin katılmıştır. Farklı ÖK düzeyleri için OİP karşılaştırmaları yapılmıştır. Ayrıca, tanıma testindeki doğru yanıtlar, kendilerine verilen ÖK derecelerine göre kendi içinde karşılaştırılmıştır. İlk karşılaştırma için yapılan analizler, ÖK süreçlerinin uyaran sunumundan sonra erken zaman penceresinde gözlemlenebilir olduğunu göstermiştir. Farklı JOL düzeylerinin P100, N100, P200, N200 ve P300 bileşenlerini ortaya çıkardığı bulunmuştur, ancak yalnızca N100 ÖK düzeyleri arasında genlik açısından farklılaşmıştır. Ayrıca, farklı ÖK düzeyleri için 330-500 ms arasında negatif bir bileşen ortaya çıktığı görülmüş ancak bu bileşenin düzeyler arasında genlik açısından farklılık göstermediği bulunmuştur. Tanıma testi aşamasından elde edilen OİP'ler ile yapılan analizlerde ise, doğru yanıt türleri arasında aşinalık ile ilişkili olan orta frontal etki (FN400) genliği açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ancak yüksek düzeyli ÖK'ye verilen doğru yanıtların hatırlama ile ilişkili parietal eski-yeni etkisini diğer doğru yanıt türlerine göre daha küçük genlikle ortaya çıkardığını göstermiştir. Bu sonuçlar, ÖK'nin yalnızca aşinalıktan değil, aynı zamanda bilgiye erişimin derecesinden de etkilendiği yönündeki hipotezi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The ability to monitor the memory and learning processes is crucial for the adaptive behavior. Judgment of Learning (JOL), one of the metacognitive judgments, is commonly used to assess this ability. Different hypotheses have been suggested regarding the cognitive mechanisms underlying this process and its relationship with memory. This study aims to investigate the neural correlates of JOL with event-related potential (ERP) methodology. Seventy-two young adults participated in an episodic memory task involving word-pairs as stimuli. ERP components were compared for distinct JOL levels. Moreover, ERPs for the hit responses in the recognition test were also compared within themselves according to the JOL levels assigned to them. The analyses for the former comparison showed that JOL processes are observable within early time window after stimulus presentation. The P100, N100, P200, N200, and P300 components were found to be elicited for distinct JOL levels, but only N100 did vary in amplitude among those levels. Additionally, a negative component with 330-500 ms latency was also evident for distinct JOL levels and did not differ in amplitude among the levels. The analyses for the recognition phase ERPs showed that different types of hit responses did not show a significant difference in the familiarity-related mid-frontal effect (FN400) amplitude, however those assigned high level of JOL elicited recollection-related parietal old-new effect with smaller amplitude. These results support the hypothesis that JOL is influenced by familiarity and the degree of access to information.