The impact of psychological capital, employee salaries and organisational commitment on employee work performance . The case of Uganda
Psikolojik sermaye, çalışan ücretleri, ve örgütsel bağlılığın çalışanın iş performansına etkisi. Uganda örneği
- Tez No: 823450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kuruluşun işleyişini sürekli iyileştirme arzusuyla çoğu kuruluş, önceliklerini rekabet avantajı sunan kaynakların geliştirilmesine kaydırmıştır. Bugünlerde kurumlar hizmetleri, hammaddeleri, gereksinimleri ve ürünleri değiştirebilir ya da yerlerine başkalarını koyabilirler. Ancak nasılsa durum, insan kaynaklarını değiştirmeye çalışınca karmaşıklaşıyor. Bu yüzden çoğu kurumun, çalışanların (insan kaynaklarının) giriş, kalış ve çıkışlarını idare etmek için politika ve programları vardır.bu, çalışanları oldukça değerli kılıyor. Bu nedenle kurumlar, yüksek motivasyona sahip olduklarından ve sonuç olarak çalışanların yüksek iş performansı konusunda rekabetçi kalabilmelerini sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bu yüzden finansal, fiziksel ve teknolojik sermayeler gibi geleneksel rekabet metotları uzun süreli rekabette gerekli olsalar da- yeterliliğini ve etkisini yitiriyor. Bu da beşerî, sosyal ve psikolojik sermaye gibi sermaye türlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu sermaye türlerinin özelliklerini inceleyen kapsamlı araştırmalara rağmen çalışanların iş performansı üzerindeki etkisinin tam olarak anlaşılması üzere bazı konular hâlâ düzgün bir şekilde araştırılmadı. Bu araştırma, psikolojik sermaye, örgütsel bağlılık ve çalışan maaşlarının yükselen çalışan iş performansı üzerindeki etkisini araştırmıştır. Basit bir rastgele örneklem tekniğiyle dağıtılan çevrimiçi bir anket kullanılarak hedeflenen 240 çalışandan toplanan veri, çalışmanın hipotezini test etmek için farklı testlerin yapıldığı SPSS yazılım programında analiz edilmiştir. Ayrıca, Pearson korelasyon analizi, değişkenler arasında güçlü bir pozitif korelasyon ortaya koydu. Özellikle, yükselen çalışan maaşlarının psikolojik sermayelerini yükselttiğine, bunun sonucu olarak da çalışan iş performansını geliştirdiğine ve örgütsel bağlılıkla rekabeti artırdığına ulaşıldı. Böylece, günümüz dinamik çalışma ortamında rekabetsel üstünlük elde etmek için kuruluşlar, psikolojik sermayeyi artırmayı, maaş yapılarını gözden geçirmeyi ve güçlü örgütsel bağlılığa teşvik etmek için çalışanları aktif olarak dahil etmeyi öncelik haline getirmelidir
Özet (Çeviri)
The desire to continuously improve organization's operations, most organisations have shifted their priority to the development of resources that offer a competitive advantage. Because of this, conventional competitive methods like financial, physical, and technological capitals, even when necessary in long-term rivalry, are losing their efficiency and effectiveness. This has led to rise of emerging forms of capitals like human, social, and psychological capital. Despite the extensive body of research that has looked at the significance in these new types of capital, several topics have still not been properly explored in order to fully comprehend the influence they have on employee work performance. This research investigated the impact of psychological capital, organizational commitment, and employee salaries in increasing employee work performance. The collected data from the targeted 240 employees using the online questionnaire which was distributed using a simple random sampling technique, was analysed using Spss software program where several tests were carried out to test the hypotheses of the study. Furthermore, the Pearson's correlation analysis revealed a strong positive correlation among the variables. Specifically, increasing employees' salaries was found to lead to an increase in their psychological capital, ultimately resulting in improved employee work performance, enhanced organizational commitment and competitiveness. Thus, to gain a competitive edge in today's dynamic work environment, organizations should prioritize enhancing psychological capital, revising salary structures, and actively engaging employees to foster strong organizational commitment.