Sanatla Terapi teknikleri ile yapılan grup uygulamasının bireylerin travma sonrası biliş ve aleksitimi düzeylerine etkisi
The effect of group practice with art therapy techniques on individuals' post traumatic cognition and alexithymia levels
  1. Tez No: 823451
  2. Yazar: AYŞE DİLHAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, sanatla terapi tekniklerinin bireylerin travma sonrası biliş ve aleksitimi düzeyleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desende yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Kırklareli ilinde yaşayan 18-50 yaş aralığındaki bireyler arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 30 kişi (15 kişi deney grubunda 15 kişi kontrol grubunda) oluşturmaktadır. Çalışmada deney grubuna sanat terapisi uygulanmış olup kontrol grubuna ise sadece psiko-eğitim verilmiştir. Uygulama öncesinde ve sonrasında Travma Sonrası Bilişler Ölçeği ve Toronto Aleksimi Ölçeğini içeren bir anket formu kullanılarak katılımcıların ön test ve son test düzeylerine ilişkin veri toplanmıştır. Elde edilen verilerle SPSS v25 yazılımı kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen ANCOVA analizleri sonucunda, sanatla terapi teknikleri grup uygulamasının travma sonrası olumsuz bilişleri azaltmada anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, sanatla terapi teknikleri grup uygulamasının aleksitimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Çalışmanın, sanatla terapi tekniklerinin travma sonrası olumsuz bilişleri azaltmada anlamlı bir etkiye sahip olması ile alana katkı sağladığı ve psikoterapi süreçӏerinde sanatla terapininin önemini ortaya koyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of art therapy techniques on individuals' post-traumatic cognition and alexithymia levels. The study was carried out in a quasi-experimental design with pretest and posttest control groups. The sample of the study consists of 30 people (15 in the experimental group and 15 in the control group) selected by simple random sampling method among individuals between the ages of 18- 50 living in Kırklareli. In the study, art therapy was applied to the experimental group, and only psycho-education was given to the control group. Before and after the application, data on the pretest and posttest levels of the participants were collected by using a questionnaire including the Post Traumatic Cognition Scale and the Toronto Aleximia Scale. Analyzes were carried out using SPSS v25 software with the obtained data. As a result of the ANCOVA analyzes performed in the study, it was determined that the group application of art therapy techniques had a significant effect on reducing post- traumatic negative cognitions. On the other hand, it was determined that group practice of art therapy techniques did not have a significant effect on alexithymia. It has been seen that the study contributes to the field with art therapy techniques having a significant effect on reducing post-traumatic negative cognitions and reveals the importance of art therapy in psychotherapy processes.