Kahramanmaraş ve Gaziantep ili zeytin ağaçlarında zararlı olan Resseliella oleisuga (Targioni-Tozzetti, 1887) (Diptera: Cecidomyiidae)'nın bazı biyo-ekolojik özelliklerinin araştırılması
A investigation of some bioecological characteristics of Resseliella oleisuga (Targioni-Tozzetti, 1887) (Diptera: Cecidomyidae), a pest of olive trees in Kahramanmaras and Gaziantep provinces, Türkiye
  1. Tez No: 823461
  2. Yazar: BERKAY SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kahramanmaraş (Dulkadiroğlu ilçesi Beyazıtlı Mahallesi ve Türkoğlu ilçesi Kılılı Mahallesi) ve Gaziantep (Oğuzeli ilçesi İkizkuyu Mahallesi) illerinde farklı 4 zeytin bahçesine 2021-2022 yıllarında periyodik olarak arazi çıkışları yapılarak zeytin kabuk sineği, Resseliella oleisuga Targioni-Tozzetti, 1887 (Diptera: Cecidomydiidae)'nin bulaşık oranı ve popülasyon dalgalanması belirlenirken, zeytin kabuk sineğinin yaygınlığını belirlemek için Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde bulunan zeytin bahçelerine periyodik olmayan arazi çıkışları yapılmıştır. Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde zeytin bahçelerine yapılan sürveylerde popülasyon dalgalanması, bulaşıklı ağaç sayıları, bulaşıklı bir daldaki larva ve ergin çıkışları tespit edilmiştir. Laboratuvar çalışmaları esnasında zeytin kabuk sineğinin doğal düşmanı olarak Eupelmus sp. (Hymenoptera: Eupelmidae) tespit edilmiştir. Denemelerin yürütüldüğü zeytin bahçelerinde bulaşıklık oranı 2021 yılında Kahramanmaraş'ta Kılılı'da %10, Beyazıtlı'da ise %5 olurken, Gaziantep'te İkizkuyu 1. bahçede %35, İkizkuyu 2. bahçede ise %20 oranında tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci yılı olan 2022 yılında ise Kahramanmaraş'ta Kılılı'da %15, Beyazıtlı'da ise %10 olurken, Gaziantep'te İkizkuyu 1. bahçede %45, İkizkuyu 2. bahçede ise %25 olarak tespit edilmiştir. Gaziantep ilinde yürütülen çalışmalarda zeytin kabuk sineğinin Kahramanmaraş iline göre daha yaygın olduğu ve zarar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive scab fly, Resseliella oleisuga Targioni-Tozzetti, 1887 (Diptera: Cecidomydiidae), which periodically made land exits to 4 different olive groves in the provinces of Kahramanmaras (Dulkadiroğlu district Beyazıtlı District and Türkoğlu district Kılıçlı District) and Gaziantep (Oğuzeli district İkizkuyu District) ) in 2021-2022. While determining the infestation rate and exchange rate, irregular land surveys were carried out in the olive groves in Kahramanmaras and Gaziantep provinces to determine the prevalence of the olive scab fly. The surveys carried out in olive groves in Kahramanmaras and Gaziantep provinces detected population currency, infected leaf trees, larvae and adult emergence on an infected branch. During laboratory studies, Eupelmus sp. was identified as the natural enemy of the olive scab fly. (Hymenoptera: Eupelmidae) hasbeen identified. In the olive gardens where the trials were carried out, the infestation rate was 10% in Kılılı in Kahramanmaras and 5% in Beyazıtlı in 2021, while it was detected as 35% in İkizkuyu 1st garden and 20% in İkizkuyu 2nd garden in Gaziantep. In 2022, which is the second year of the study, it was found to be 15% in Kılılı in Kahramanmaras and 10% in Beyazıtlı, while it was 45% in İkizkuyu 1st garden in Gaziantep and 25% in İkizkuyu 2nd garden. Studies conducted in Gaziantep province determined that the olive scab fly was more common and damaging than in Kahramanmaras province.