UV-C irradiation and lantibiotic nisin applications for food biopreservation
Gıda biyokoruması için UV-C ışınlaması ve lantibiyotik nisin uygulamaları
  1. Tez No: 823479
  2. Yazar: İLKER ALTUNDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HANDAN BAYSAL, DOÇ. DR. EFE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Nisin ve Karvakrolün, gıdalarda patojenik ve bozulma oluşturan mikroorganizmalara karşı antibakteriyel ve antifungal aktivitesini araştırmıştır. Bu bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri in vitro olarak bir Gram-pozitif (L. monocytogenes), iki Gram-negatif (C. sakazakii ve S. Typhimurium) bakteri ve bir mantar (C. albicans) suşu üzerinde gözlendi. Ayrıca, antimikrobiyal ajanlar olarak Nisin ve Karvakrol ile UV-C ışınlamayı içeren kombine işlemlerin, buzdolabında saklama sırasında genel mikrobiyal büyüme üzerindeki etkisi, 4°C'de 2 hafta boyunca depolamadaki etkisi ve tavuk butuna yapay olarak ekimi yapılan L. monocytogenes ve S.Typhimurium üzerindeki etkisi incelendi. Toplam aerobik mezofilik, maya ve küf ve koliform popülasyonu, sırasıyla PCA, PDA ve VRBA ortamlarında, L. monocytogenes and S. Typhimurium. sayımları ise PALCAM, OXFORD ve Bismuth Sulphite Agar kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The antibacterial and antifungal activity of Lantibiotic Nisin and Essential oil Carvacrol against pathogenic and spoilage-forming microorganisms was investigated in this study. The antimicrobial activities of these compounds were observed in vitro on one Gram-positive (Listeria monocytogenes), two Gram-negative (Cronobacter sakazakii andS. Typhimurium) bacterial strains, and one fungus (Candida albicans). The study investigated the effect of combined treatments involving UV-C irradiation along with Nisin and carvacrol as antimicrobial agents on microbial growth, both at 4°C refrigerator temperature storage for two weeks, and on artificially inoculated chicken drumsticks with L. monocytogenes and S. Typhimurium. Total Aerobic Mesophilic, Yeast & Mold, and Enterobacter/Coliform populations were examined using plate counting on PCA, PDA, and VRBA media, for L. monocytogenes, and S. Typhimurium. PALCAM, OXFORD, and Bismuth Sulphite Agar, respectively