Kliniğimizde over kanseri nedeniyle opere edilen hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients operated on for overian cancer in our clinic
- Tez No: 823480
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖÇMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ:Kliniğimizde over kanseri nedeniyle opere olan hastaların retrospektif incelemek. YÖNTEM VE GEREÇ: Ocak 2007-Haziran 2015 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pelvik kitle ön tanısıyla opere edilen 350 hasta retrospektif olarak analiz edildi.Analiz edilen 350 hastadan patoloji sonucu kanser olarak gelen 100 hasta tespit edildi.100 hastadan 6 hastanın sağkalım bilgilerine net olarak ulaşılamadığından çalışmadan çıkarıldı.Çalışmaya 94 hasta dahil edildi.Hastaların yaşı,body mass index(BMI)'i,kronik hastalık ve geçirilmiş operasyon varlığı,preoperatif CA125 değeri,operasyon süresi,tümörün histopatolojik tanısı,çıkarılan pelvik paraaortik lenf nodu diseksiyon(PPLND) sayısı, hastalığın evresi,yapılan optimal sitoredüktif cerrahi sayısı,hastalara uygulanan neoadjuvan ve adjuvan kemoterapi,hastalığın sağkalımı ve bu parametrelerden BMI'nın,preoperatif CA-125 değerinin,tümörün histopatolojik tanısının,hastalığın evresinin,çıkarılan PPLND sayısının sağ kalım üzerine etkisi incelendi. BULGULAR:Olguların yaş ortalaması 48,18±13,84 yıl , ortalama BMI değeri 27,19±5,46 kg/m2ortalama operasyon süresi 219,26±98,88 dakika, çıkarılan ortalama pelvik paraaortik lenf nodu sayısı 43,hastaların takip süresi 12 ay ile 96 ay arasındadır. Hastaların histopatolojik dağılımlarını 51 olgu (%54,1) ile epitelyal over kanseri ilk sırada,bunu 20 olgu (%21,3) ile borderline over tümörleri,6 olgu(%6.4) ile germ hücreli malign tümörler,3 olgu (%3,2) ile malign seks kord stromal tümörler oluşturmaktaydı. Cerrahi evreleme sonrasında hastaların 35'inde (37.2) patolojik evre, evre IA, 4'ünde (%4.3) evre IB, 4'ünde (%4.3) evre IC, 6'sında (%6.4) evre IIA, 1'inde (%1.1) IIB, 1'inde (%1.1) evre IIC, 1'inde (%1.1) IIIA, 2'sinde (%2.1) evre IIIB, 34'ünde (%36.2) evre IIIC ve 6'sında (%6.4) Krukenberg olarak tespit edildi.92(%97,8) hastaya optimal sitoredüktif cerrahi uygulanırken 2(%2,2) hastaya suboptimal sitoredüktif cerrahi uygulandı. 94 hastanın 46'sı kemoterapi(KT) aldı.KT alan hastaların 11'i(%23,9) evre I,7'si(%15,2) evre II,28'i(%60,8) evre III olarak tespit edildi.46 hastanın 7'si(%15,2) neoadjuvan+adjuvan kemoterapi 39'u(%84,7) adjuvan KT aldı. Ortalama sağkalım süresi 35.62±21.94 aydır. En son ölüm 77. ayda görülmüş olup; bu aydaki kümülatif sağkalım oranı %62 dir.Lenf nodu diseksiyon sayısı ve BMI' nın genel sağ kalım üzerine etkisi incelendiğinde istatiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir (p>0,05).Preoperatif CA-125 değerinin normal(
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Retrospective analysis of patients operated on for ovarian cancer in our clinic. METHODS: 350 patients were operated with the diagnosis of pelvic mass were analyzed retrospectively at the ÜMRANİYE EA Hospital between June 2015 and January 2007 year.100 patıents of analysed 350 patıents were ıdentıfıed cancer by pathology results.6 patients from 100 patients were excluded from the study could not be reached for information on life.Study was continued with 94 patients.Age, BMI ,chronic disease and the presence of previous operations,preoperative CA-125 value,operation time,the histopathologic diagnosis of tumor,number of pplnd,stage of the disease,number of performed optimal cytoreductive surgery,applied to patients with neoadjuvant and adjuvant chemotherapy,the disease-free survival of patients and the BMI,preop CA-125 value,The histopathologic diagnosis of tumor,stage of the disease,issued PLND of these parameters was ınspected over the survival effect. RESULTS: The average age of patients 48,18±13,84year,the average value of BMI 27,19±5,46 kg/m,2 mean operative time 219,26±98,88 minute numbers of issued PLND is 43,follow-up of patients is between 12 months and 96 months.Histopathological distribution of 51 cases of patients (54.1%) with epithelial ovarian cancer, first, that in 20 cases (21.3%) with borderline ovarian tumors, 6 patients (6.4%) with germ cell tumors and 3 patients (3% 2) constituted by malignant sex cord stromal tumors.After surgical staging the 35 patients (37.2) in pathological stage stage IA , stage IB and stage IC have 4 patıents (4.3%) ,6 patients (6.4%) in stage IIA, stage IIB,IIC and IIIA have one patient(1.1%), 2 patıent (2.1%) with stage IIIB, 34 patıent(36.2%) İN stage IIIC, and 6 patıents (6.4% ) was determined as Krukenberg while applying the optimal cytoreductive surgery in 92 (%97,8) patients,suboptimal cytoreductive surgery was performed in 2(%2,2) patıents 46 of 94 patıents had chemotherapy (CT) received 11 (%23,9)of patients receiving chemotherapy in stage I, 7 (%15,2) in stage II,28 patıents (%60,8)in stage III were detected.7 of 46 patıents(15.2%) neoadjuvant+adjuvant chemotherapy and 39 (84.7%) received adjuvant chemotherapyThe median survival time was 35.62±21.94 months. The most recent episode was seen 77 months; this month cumulative survival rate is 62%. The number of lymph node dissection and BMI 's effect on overall survival was not statistically significant differences when examined the effects on survival of the histopathological diagnosis was found to be normal preoperative CA-125 levels, surgery stage is in stage I and borderline statistically significantly higher. CONCLUSION: Have normal CA-125 levels, early detection of the diseaseborderline tumor type andbe operated by well-experienced surgeon is associated with a good prognosis