Derim sonrası sıcak su ve ultraviole-C (UV_C) ışın uygulamalarının bazı sebze çeşitlerinin muhafazası üzerine etkisi
Effect of postharvest hot water dipping and ultraviolet-C (UV_C) irradiation on store of some vegetable species
  1. Tez No: 132995
  2. Yazar: IŞILAY KARAŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET DERİM SONRASI SICAK SU VE ULTRAVİOLE-C (UV-C) IŞIN UYGULAMALARININ BAZI SEBZE ÇEŞİTLERİNİN MUHAFAZASI ÜZERİNE ETKİSİ Işılay KARAŞAHİN Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Ekim 2002, 73 Sayfa Bu çalışmada, Antalya yöresinde yetiştirilen Faselis Fİ patlıcan çeşidinin ve Jubilee Fİ dolmalık biber çeşidinin muhafazası üzerine derim sonrası sıcak su ve Ultraviole-C (UV-C, 254 nm) ışın uygulamalarının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen denemeler 2001-2002 yetiştirme sezonunda gerçekleştirilmiştir. Optimal derim zamanında derilen patlıcan ve dolmalık biber meyvelerinin bir kısmı sıcak suya batırılmış (patlıcanlar, 40°C'de, 1,3, ve 5 dakika, 45°C'de, 1 ve 3 dk. ve 53°C'de, 1 dakika; dolmalık biberler, 40°C'de, 1, 3, 5, ve 10 dk, 45°C'de,.l ve 3 dk.), bir kısmı UV-C ışın uygulamasına tabi tutulmuş (1.394, 2.428, 3.622, 4.32 ve 7.505 kJ/m2) ve bir kısmı ise kontrol olarak kullanılmıştır. Bu uygulamalardan sonra, meyveler yan geçirgen streç filmle ambalajlanmış ve daha sonra patlıcanlar 10°C'de, dolmalık biberler ise 8°C sıcaklık ve %90-95 oransal nem içeren ortamlarda muhafazaya alınmıştır. Muhafaza periyodu süresince değişik muhafaza ortamlarından belirli aralıklarla alman meyve örneklerinde çeşitli fiziksel ve kimyasal analizler yapılmış, ortaya çıkan mantarsal nedenli bozulmaların miktarı belirlenmiştir. Ayrıca meyvelerin solunum hızında meydana gelen değişmeler de incelenmiştir. Araştırma sonuçlan, Faselis Fİ patlıcan çeşidi ve Jubilee Fİ dolmalık biber çeşidinde özellikle depo çürüklüklerinin kontrolünde en uygun sıcak su uygulamasının 40°C sıcak suda 3 ve 5 dakika süreyle bekletme ve en uygun UV-C uygulamalarının ise 1.394 ve 3.622 kJ/m2 olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu uygulamaların kombinasyonlarının da depo çürüklüklerinin kontrolünde etkili olduğu saptanmıştır. Denemede, 7.505 kJ/m2 UV-C dozunun meyvelerin tüm kalite kriterlerini ve solunumlarını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: patlıcan, dolmalık biber, sıcak su uygulaması, UV-C ışın uygulaması, depolama, meyve kalitesi, çürüme JÜRİ: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Danışman) Doç. Dr. Osman KARAGÜZEL Doç. Dr. Naci ONUS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF POSTHARVEST HOT WATER DIPPING AND ULTRAVIOLET-C (UV-C) IRRADIATION ON STORAGE OF SOME VEGETABLE SPECIES Işılay KARAŞAHİN M.Sc. Thesis in Department of Horticulture Adviser: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ October 2002, 73 pages In this study, the effect of hot water treatments and UV-C irradiation on storage of Faselis Fl eggplant cultivar and Jubilee Fl bell pepper cultivar grown in Antalya region, was investigated. The experiments were carried out in 2001-2002 growing period. Eggplant and bell pepper fruits, which were harvested in optimal harvest time, were divided into 3 groups. The first group was dipped in hot water (eggplants, 40°C, 1, 3 and 5 minutes, 45°C, 1 and 3 minutes and 53° C, 1 minute; bell peppers, 40°C, 1, 3, 5 and 10 min., 45°C, 1 and 3 min.), the second group was subjected to UV-C irradiation (1.394, 2.428, 3.622, 4.32 and 7.505 kJ/m2) and the third group was used as control. After these treatments, fruits were wrapped by stretch film and eggplants stored at 10°C, bell peppers stored at 8°C and 90% to 95% relative humidity. During the storage period, various chemical and physical analyses were performed and fungal decays were determined by taking samples at certain intervals. Furthermore, the changes in respiration rate of fruits were examined. The experiment results for Faselis Fl eggplant cultivar and Jubilee Fl bell pepper showed that the most effective hot water dipping for controlling fungal decays was dipping of fruits in 40°C hot water for 3 and 5 minutes and the most effective UV-C treatments were 1.394 and 3.622 kJ/m2. Also combination of these two treatments had a positive effect on reducing storage decays. 7.505 kJ/m2 UV-C dose, was found harmful for all quality parametres and respiration. KEY WORDS: eggplant, bell pepper, hot water dip, UV-C irradiation, storage, fruit quality, decay COMMITTEE: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Assoc. Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL Assoc. Prof. Dr. Naci ONUS II