Covid-19 hastane öncesi sağlık personeli yaşamındaki sağlık, sosyal ve ekonomik etkileri, Çanakkale örneği
Health, social and economic effects of covid-19 on the life of pre-hospital health personnel, Çanakkale example
  1. Tez No: 823496
  2. Yazar: SİBEL KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Geçmişten günümüze insanlık tarihi birçok doğal ya da doğal olmayan sebepler nedeniyle olağanüstü durumlar yaşamış ve sonuçları uzun süre toplumları derinden etkilemiştir. Bir olayın afet olabilmesi için ekonomik, siyasal ve çevresel düzenlere zarar vermesi çok sayıda insan ve doğada yaşayan varlıkların yaralanma ve ölmelerine sebebiyet vermesi gereklidir. Tüm ekosistemi etkileyebilen durumlardan biri de biyolojik afet olarak katagorilendirilen olaylar bütünüdür. Biyolojik afetler, gözle görünmeyen hastalık ve salgın yapıcı bakteriler, virüsler, mantarlar ve riketsiyalar ve onların sporlarından bahsedebiliriz. Yakın zaman salgınlarına bakıldığında Kuş gribi(H1N1), MERS, SARS gibi toplumları etkileyebilecek salgınlar haricinde 2019 yılı başları itibariyle damlacık yoluyla çok hızlı yayılım gösteren, ilk bulaşma hayvandan insana olmasına rağmen mutasyon geçirip insandan insana yayılan tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla mücadele edilmiştir. Salgın zamanlarında tüm meslek gruplarının çalışanları için endişe verici olan ve bilinmeyen bu zor süreçlerde en önde mücadeleyi başlatan hizmet grubu sağlık hizmetidir. Tüm branşlarda hizmet veren sağlık çalışanları bu zorlu süreçle mücadele ederler. Normal zamanlarda da çalışma alanları bilinmeyen ve ne tür vaka ile karışılacaklarını bilmeyen hastane öncesi sağlık çalışanları salgın zamanlarında da gerekli tedbir ve güvenliklerini alarak salgın vakalarının tanı, tedavi ve ileri tedavi ve bakım için hastaneye güvenli naklini sağlarlar. 7 gün 24 saat hizmet acil vakalara hizmet veren sağlık çalışanlarının yoğun stres, ne tür vaka ile karışılacağının bilinmemesi, uykusuzluk, düzensiz beslenme, sıcak, soğuk gibi zamanlarda açık alanda hizmet verme gibi riskler nedeniyle meslek grubu olarak daha çok risk barındırır. Çanakkale ilinde çalışan 255 hastane öncesi sağlık çalışanına online ortamda 25 anket sorusu sorulmuş ve toplanan cevaplar SPSS 21.0 paket programında analiz edilerek grafiklere dönüştürülmüştür. Yaptığımız araştırma ile SARS-Cov2 virüsünün neden olduğu salgın sürecinde 112 acil sağlık çalışanlarının çalışma stresleri, tükenmişlik, kaygı ve yaşama dair endişelerin arttığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, human history has experienced extraordinary situations due to many natural or unnatural reasons, and its results have deeply affected societies for a long time. In order for an event to be a disaster, it must cause damage to economic, political and environmental systems, causing injury and death to many people and creatures living in nature. One of the situations that can affect the entire ecosystem is the set of events categorized as biological disasters. We can talk about biological disasters, invisible disease and epidemic-causing bacteria, viruses, fungi and rickettsia and their spores. Considering the recent epidemics, apart from the epidemics that may affect some societies such as Bird flu (H1N1), MERS, SARS, as of the beginning of 2019, the Covid-19 epidemic, which spread very rapidly through droplets, affected the whole world, mutating and spreading from person to person, although the first infection was from animal to human. has been fought. In times of epidemic, the employees of all occupational groups are the service group that initiates the struggle in these difficult and unknown processes. Healthcare professionals serving in all branches fight this challenging process. Pre-hospital health workers, whose working areas are not known in normal times and who do not know what kind of case to be involved in, take the necessary precautions and safety during epidemics, and ensure safe transfer of epidemic cases to the hospital for diagnosis, treatment and further treatment and care. As a professional group, healthcare professionals serving 24 hours a day 7 days a week carry more risks due to the intense stress, not knowing what kind of case to deal with, lack of sleep, irregular nutrition, and serving in the open area at times such as hot and cold. 25 questionnaire questions were asked online to 255 pre-hospital health workers working in Çanakkale, and the collected answers were analyzed in the SPSS 21.0 package program and turned into graphics. With our research, it was revealed that the work stress, burnout, anxiety and worries about life increased among 112 emergency health workers during the epidemic caused by the SARS-Cov2 virus.