The concept of being a regular in the context of space-identity interaction
Mekan-kimlik etkileşimi bağlamında müdavimlik kavramı
  1. Tez No: 823495
  2. Yazar: HATİCE İLAY KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA AYAS ÖNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bireyler ve yaşadıkları mekanlar arasındaki ilişki, karmaşık ve çok yönlüdür ve kişisel geçmiş, sosyal normlar ve kültürel bağlam gibi bir dizi faktör tarafından şekillenir. Bu ilişkinin bir yönü, belirli bir mekanda“müdavim olma”kavramıdır. Bu kavram, aşina olma, sahiplenme ve aidiyet duygusu, ayrıca mekanı yöneten sosyal normlar ve uygulamaları anlama gibi unsurları içerir. Müdavim olma fikri, bireylerin kimlik duygusu üzerinde önemli etkileri olduğu gibi, mekandaki diğer insanlarla etkileşim biçimlerini de etkiler. Bu çalışma, mekan-kimlik etkileşimi bağlamında müdavim olma kavramını araştırarak, bu karmaşık ve incelikli olguyu aydınlatmak için çeşitli teorik çerçeveler ve gözlemlerden yararlanmaktadır. Bireylerin müdavim olma duygusuna katkıda bulunan çeşitli faktörlerin incelenmesi yoluyla, bu çalışma günlük mekanlar bağlamında kimlik, aidiyet ve sosyal etkileşim doğasına dair bir anlayış sunmaktadır. Bu anlayışın oluşturulması için çalışmada öncelikle mekan, kimlik ve müdavimi-lik kavramları hakkında bir literatür taraması yapılmıştır. Bu literatür taraması ile birlikte mekan ve kimliğin birbirine olan etkilerine ve bu iki kavramın birbirleriyle olan etkileşimine değinilmiştir. Literatür taraması bölümünde son olarak müdavimlik kavramının mekan-kimlik etkileşimi ile doğrudan ilintili olduğu kanısına varılmış, aynı zamanda müdavimliğin de mekan ve kimliği ayrı ayrı besleyen, mekan-kimlik etkileşimini de sosyal boyutta başkalaştıran önemli bir kavram olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde müdavimlik durumunun doğrudan yararlandığı üç kavramdan bahsedilmiştir. Çalışmanın bu bölümünde mekan-kimlik etkileşimi bağlamında ortaya çıkan müdavimliğin üç temel ayağı olduğu ortaya konmuştur. Yapılan literatür taraması ve analizlerin bir sonucu olarak belirlenen müdavimliğin üç ayağı; aidiyet, mekanı kendileme ve sosyal doyum olarak sıralanmıştır. Müdavimlik kavramının temel ayakları olarak belirlenen bu kavramlar için önce bir literatür taraması yapılmış, sonrasında ise yapılan gözlem ve analizler sayesinde aidiyet, mekanı kendileme ve sosyal doyum kavramlarının müdavimlik kavramını nasıl beslediği anlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise mekan-kimlik etkileşimi bağlamında müdavim olma kavramı ve bu kavramın üç ayağı ile ilgili analizler yorumlanmış ve çalışmanın genel bir yorumlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between individuals and the spaces they inhabit is complex and multifaceted, shaped by a range of factors including personal history, social norms, and cultural context. One aspect of this relationship is the concept of“being a regular”in a particular space. This notion encompasses a sense of familiarity, ownership, and belonging, as well as an understanding of the social norms and practices that govern the space. The idea of being a regular has important implications for individuals' sense of identity, as well as for the ways in which they interact with others in the space. This paper explores the concept of being a regular in the context of space-identity interaction, drawing on a range of theoretical frameworks and empirical studies to shed light on this complex and nuanced phenomenon. Through the examination of various factors contributing to individuals' sense of becoming regulars, this study provides an understanding of identity, belonging, and the nature of social interaction within the context of everyday spaces. To construct this understanding, the study initially conducted a literature review on the concepts of space, identity, and the regular. This literature review explored the reciprocal effects of space and identity, as well as the interaction between these two concepts. Ultimately, it was concluded from the literature review that the concept of regular is directly related to the interaction between space and identity. Furthermore, it was deduced that being a regular not only nourishes space and identity separately but also transforms the space-identity interaction on a social dimension. In the second section of the study, three key concepts directly benefiting from the state of being a regular were discussed. In this section, it was revealed that being a regular, emerging within the context of space-identity interaction, forms the basis of three fundamental pillars. As a result of the conducted literature review and analyses, these three pillars of being a regular were identified as belonging, appropriation of space, and social satisfaction. For these foundational concepts of being a regular, a preliminary literature review was conducted, followed by an exploration of how belonging, appropriation of space, and social satisfaction concepts contribute to the notion of being a regular facilitated by observations and analyses. The conclusion section interprets the concept of being a regular in the context of space-identity interaction, along with analyses of its three pillars, and provides an overall interpretation of the study.