Figaro'nun Düğünü ve Fidelio operalarındaki kadın karakterlerin sosyo kültürel karşılaştırılması
A socio-cultural comparison of female characters in the marriage of Figaro and Fidelio Operas
  1. Tez No: 823505
  2. Yazar: ÖZGÜR BURAK BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
“Figaro'nun Düğünü”ve“Fidelio”operaları, Mozart ve Beethoven gibi müzik tarihinin en önemli bestecileri tarafından kaleme alınmış ve kadın karakterlerinin merkezinde yer aldığı eserlerdir. Bu tez çalışması, iki opera eserindeki kadın karakterlerin sosyo-kültürel özelliklerini karşılaştırmayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak,“Figaro'nun Düğünü”ve“Fidelio”operalarının tarihi gelişimleri ele alınacaktır. Bu eserlerin bestelendiği dönemin politik, sosyal ve kültürel durumları incelenecek ve operaların bu durumlarla nasıl bağlantılı olduğu tartışılacaktır. Daha sonra, operalardaki kadın karakterlerin rolü ve işlevi araştırılacaktır. Kadın karakterlerin eserdeki önemleri, konumları, rolleri ve işlevleri hakkında ayrıntılı bir analiz yapılacaktır. Özellikle Susanna ve Leonore karakterleri ele alınarak, karakter özellikleri ve rol analizi yapılacaktır. Ayrıca, Kontes Almaviva ve Marcellina karakterlerinin de rol analizi yapılacaktır. Ardından, toplumsal cinsiyet rollerinin analizi yapılacaktır. Sosyal sınıf ve cinsiyet kimliği gibi faktörler, kadın karakterlerin rolleri ve işlevleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu araştırılacaktır. Kadın karakterlerin sosyo-kültürel özellikleri karşılaştırılacak, benzerlikler ve farklılıklar belirlenecektir. Ayrıca bu tez çalışmasında, toplumsal cinsiyet algısının yansımaları da incelenecektir. Kadınların toplumdaki konumu ve hakları, operalarda nasıl yansıtıldığı araştırılacaktır. Feminist perspektiften“Figaro'nun Düğünü”ve“Fidelio”operalarının analizi yapılacak, kadın karakterlerin sanatsal yansımaları da ele alınacaktır. Edebiyat, müzik ve sahne sanatlarındaki kadın karakterlerin temsili incelenecektir. Sonuç olarak,“Figaro'nun Düğünü”ve“Fidelio”operalarındaki kadın karakterlerin sosyo-kültürel özelliklerinin karşılaştırılması, kadınların sanat ve kültürdeki konumlarının anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışma, operanın kültürel ve toplumsal bağlamını anlamak isteyenler için de faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
“The Marriage of Figaro”and“Fidelio”are operas written by some of the most important composers in music history, Mozart and Beethoven, and feature female characters at their center. This thesis aims to compare and analyze the socio-cultural characteristics of the female characters in these two operas. First, the historical development of“The Marriage of Figaro”and“Fidelio”operas will be discussed. The political, social, and cultural conditions of the period in which these works were composed will be examined and the connection between the operas and these conditions will be discussed. Next, the role and function of female characters in the operas will be explored. A detailed analysis will be conducted on the importance, position, roles and functions of the female characters. The characters of Susanna and Leonore will be particularly examined and their characteristics and role analysis will be discussed. Additionally, the role analysis of the characters of Countess Almaviva and Marcellina will be conducted. Subsequently, an analysis of gender roles will be carried out. Factors such as social class and gender identity will be investigated to determine their impact on the roles and functions of female characters. The socio-cultural characteristics of female characters will be compared, and similarities and differences will be identified. In this thesis, the reflections of gender perceptions will also be examined. The position and rights of women in society and how they are reflected in the operas will be investigated. A feminist perspective will be taken to analyze“The Marriage of Figaro”and“Fidelio”operas, and the artistic reflections of the female characters will also be discussed. The representation of female characters in literature, music, and performing arts will be studied. x In conclusion, the comparison of socio-cultural characteristics of female characters in“The Marriage of Figaro”and“Fidelio”operas will contribute to understanding the position of women in art and culture. This study will also be useful for those interested in understanding the cultural and social context of opera.