Türkiye'de kadın dergilerinde kadın kimliğinin inşası
The construction of feminine identity in women?s magazines in Turkey
- Tez No: 234532
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de kadın dergilerinin işlediği feminist söylem irdelenmektedir. Türkiye'deki feminist söylemler Batı'daki gibi Neo-liberal politikalarla zamanla postfeminist anlayışa dönüşmüştür. Dolayısıyla, bu çalışmanın kavramsal çerçevesini feminist söylemlerin postfeminist anlayışı oluştururken; Türkiye'de çok satan kadın dergilerinde toplumsal cinsiyet rollerinin bu anlayışa paralel haberler ile işlendiği gerçekliği çalışmanın temel varsayımını oluşturmaktadır.Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü Batı'da feminist söylemin gelişimi kapsamında, feminist teorilerin unsurlarını literatür taraması ile ele almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü ise Türkiye`de politik alanın bir parçası olarak feminist söylemleri içermiştir. Üçüncü bölüm ise toplumsal cinsiyet eksenli feminist söylemlerin, kadın dergilerinde yansıtılma biçimini betimsel çözümlemeyle irdelemiştir.Bu unsurlar ekseninde amaç, Türkiye'de feminist söylemlerin gelişimini ve Mayıs 2008 tarihli Cosmopolitan, Instyle, Elle, Marie Claire, All, Elele, Hülya, Madame Figaro, Harper's Baazar dergilerinden elde edilen toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin haberleri postfeminist unsurlar bağlamında değerlendirmektir. Türkiye'de postfeminist söylemlerin kadın dergilerinde toplumsal cinsiyet rollerini tüketim için etkinleştirdiği, irdelenen haberlerde açık bir biçimde gözlenmektedir ve bulguların bu yönde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, feminist approach in woman magazines in Turkey is examined. Feminist approach in Turkey became post feminist by time by neo liberal policy as in the West. Therefore,The frame of this work is post feminist approach and the basis of work is the truth that the best seller magazines in Turkey write about the roles of sexes parallel to this approach.There are three parts in this thesis. In the first part, the development of feminist approach is told by the help of a survey. In the second part, feminist approach in Turkey as a part of political area is told. In the third part, social sex centered feminist approach?s reflection in woman magazines is examined.As a result, the aim is to talk about development of feminist approach in Turkey and is to evaulate the news about roles of sexes in the society in the magazines such as Cosmopolitan, Instyle, Elle, Marie Claire, All, Elele, Hülya, Madame Figaro and Harper?s Bazaar dated May 2008. This is done by post feminist factors.It is seen that post feminist approach in women magazines is used to encourage consumption.